Yatırım yapmaya başla!

Ukrayna Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Seçimler Reform Çabalarını Etkilememeli

Ukrayna Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sologup, seçimlerin ekonomiye nasıl etki edeceği hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
Ukrayna Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Seçimler Reform Çabalarını Etkilememeli

Ukrayna, komedyen aday Volodymyr Zelensky’nin başkanlık seçimlerinin ilk turunda oyların üçte birini kazanmasının ardından potansiyel olarak radikal bir siyasi liderlik değişikliğine doğru ilerlediğini gösterdi. Sonuçta tek siyaset deneyimi hit televizyon programında başkan rolünü oynamak olan Zelensky, şu sıralar mevcut lider Petro Poroşenko ile 21 Nisan’da gerçekleştirilecek ikinci tura hazırlanıyor.

Liderlik değişikliğinin ekonominin yavaş toparlanmasını nasıl etkileyebileceği ise Ukrayna’ya iyilik edenlerin düşüncelerinin merkezinde yer alıyor. Ukrayna Ulusal Bankası Başkan Yardımcısı Dmitriy Sologub da bugün verdiği demeçte mevcut duruma gönderme yaparak ülkenin ihtiyacı olan şeyi, reformları hızlandırmak ve diğer ülkelere yetişmek için büyümeyi hızlandırmak ifadeleriyle tanımladı.

İstikrarın olduğunu söyleyebileceğini belirten Sologub, yakınsama hikayesinin ise yalnızca reform için güçlü bir baskı görüldüğünde var olabileceğini dile getirdi.

Ukrayna Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sologup İstikrar Reform Açıklama “Bizim için önemli olan bağımsız bir merkez bankası ve politikacılar ile politika yapıcıların bu reformları gerçekleştirme kabiliyetleri” diyen Sologub’un açıklamaları akıllara IMF’nin öngörülerini getirdi. Uluslararası Para Fonu’nun tahminine göre ikinci turu kim kazanırsa kazansın, ekonominin hükümet politikasının ön saflarında yer alması gerekiyordu. Öte yandan 2014’te Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinden sonra iki yıl içinde ekonomisi kümülatif olarak yüzde 16 oranında daralmasına rağmen Ukrayna’nın 2019’da yüzde 2.7 oranında büyüyeceği tahmin ediliyordu.

IMF 2015 yılında Ukrayna’ya dört yıllık 17.5 milyar dolarlık kredi vermeyi onaylamış ve Aralık’ta da ülkeye 3.9 milyar dolarlık yardım paketi vermişti.

IMF Ukrayna Seçim Açıklaması Bununla birlikte kilit reformları, özellikle de yolsuzlukla mücadele tedbirlerini uygulamak yardım dilimlerinin gereksinimlerini karşılamak için ön şarttı. Aralık ayında IMF, Ukrayna makamlarının uluslararası toplumdan destek alarak makroekonomik istikrar ve büyümeyi başarıyla onardıklarını söylerken yine de yapısal reformlar için daha fazla çaba gerektiğini aktarmıştı.

Kurum açıklamasında kamu finansal yönetimini ve gelir yönetimini iyileştirme çabalarını yenilerken harcamaları artırmanın ve vergileri düşürmenin baskılara direnmek için önemli olacağını bildirmişti.

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Seçim Ekonomi Nasıl Etkileyecek“Yolsuzlukla mücadele reformları ve özelleştirme konusunda daha fazla ilerleme olması yatırımları çekmeye ve iş ortamını daha geniş bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacak” ifadeleri de açıklamaya eklenmişti. IMF bunların yanı sıra Ukrayna Merkez Bankası’nın bağımsızlığını korumanın enflasyonu azaltmak ve esnek bir döviz kuru rejimi içinde uluslararası rezervleri yeniden inşa etmek için çok önemli olduğunu vurgulamıştı.

Enflasyon oranı bu yıl yüzde 9.2 seviyesinde görüldüğü için faiz oranları şu anda yüzde 18 seviyelerinde seyrediyor. İlaveten işsizliğin bu yıl yüzde 8.6 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Ekonomin geliştiğine inanan Ukrayna Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sologup da düşüncesini şöyle açıklıyor: “Merkez Bankası olarak biz bu yıl başkan kim olursa olsun ve siyasi döngülerin sonucu ne olursa olsun, kurumun fiyat yetkisini ve finansal istikrarı yerine getirebileceğine inanıyoruz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum