Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Mariupol’deki Sivilleri Tahliye Etmeyi Planlıyor

Ülkenin güneyindeki liman kenti Mariupol’de, çelik fabrikasındaki sivillerin tahliye edilmesi planlanıyor. Detaylar geliyor...
Ukrayna Mariupol’deki Sivilleri Tahliye Etmeyi Planlıyor
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ülkede büyük tahribata neden olurken, son haftalarda güneydeki liman kendi Mariupol’de çatışmalar yoğunlaştı. Kentin büyük bölümü Rusların kontrolünde olurken, az sayıdaki Ukraynalı savaşçı ve siviller çelik fabrikasında direnişini sürdürüyor.

Ukrayna, Mariupol kentini savunan son savaşçılarla birlikte, çelik fabrikasında mahsur kalan sivilleri tahliye etmeyi umuyor. Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, fabrikada bulunan sivilleri tesisten çıkartmak için operasyon planı yaptıklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Zelenski ile görüştükten sonra, Mariupol’u işgal eden Rus kuvvetleri tarafından saldırıya maruz kalan Azovstal çelik fabrikasının tahliyesini sağlamak için yoğun görüşmelerin sürdüğünü söylemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azovstal santralinin tahliyesinde BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin katılımını kabul edebileceklerini söylemişti.

Rusya geçen hafta Mariupol’ü ele geçirdiğini ilan etti. Buna rağmen yüzlerce Ukraynalı güç Azovstal çelik fabrikalarının geniş sanayi kompleksinde kalmaya devam etti. Bu bölgede sivillerin de olduğu belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu