Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Kurtarma Planı için 750 Milyar Dolar İstiyor

Rusya’nın yoğun saldırısı altında büyük hasar gören Ukrayna’nın yeniden toparlanması için gereken para açıklandı.
Ukrayna Kurtarma Planı için 750 Milyar Dolar İstiyor
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı 24 Şubat’ta başladı ve savaş ülkede büyük hasara neden oldu. Ukrayna Başbakanı Denys Shmyga, Rusya’nın işgalinin ardından Ukrayna’nın üç aşamalı bir toparlanma planı için 750 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Shmyga, İsviçre’nin ev sahipliğinde düzenlenen Ukrayna Kurtarma Konferansı’na, Rusya’nın işgalinden Ukrayna altyapısına 100 milyar doların üzerinde doğrudan zarar geldiğini ifade etti.

Başbakan açıklamasında, “Bugün, Ukrayna’nın doğrudan altyapı kayıpları 100 milyar doların üzerinde. Halihazırda 750 milyar dolar değerinde olan yenileme planını kim ödeyecek?” ifadelerini kullandı.

Shmygal, Ukrayna hükümetinin kurtarma planı için önemli bir finansman kaynağının Rus oligarklarının el konulan varlıkları olması gerektiğine inandığını belirtti.

Ukrayna’nın kurtarma planının üç aşaması olduğunu belirten Shmygal ilk olarak devam eden su temini gibi insanların günlük yaşamları için önemli olan şeyleri düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

‘Hızlı Kurtarma Programı Uygulanmalı’

Shmygal savaş biter bitmez hızlı bir kurtarma programı başlatılması gerektiğini belirterek, geçici barınma, hastane ve okul dahil ve ülkeyi uzun vadede dönüştürmeyi amaçlayan projelerin geliştirilmesi talebinde bulundu.

Ukrayna savaş nedeniyle yapısal olarak hasar görürken, çok sayıda asker ve sivilin kaybı ile karşı karşıya kaldı. Batılı ülkeler Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırımlar uygularken, Ukrayna için silah ve para yardımında bulunuyor.

Buna rağmen Ukraynalı yetkililer, daha fazla silah ve para ihtiyacına dair taleplerini yinelemeyi sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.