Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna, Kosova’dan Barış Gücü Askerlerini Çekmeye Hazırlanıyor

Sırbistan ile Kosova arasında artan gerilimin ardından, Ukrayna bölgedeki barış gücü askerlerini çekmeyi planlıyor. Ayrıntılar haberde...
Ukrayna, Kosova’dan Barış Gücü Askerlerini Çekmeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Dünya Rusya ile Ukrayna savaşının gölgesinde yaşarken, son günlerde Sırbistan ile Kosova arasında da gerilimin arttığına dair haberler geliyor.

Ukrayna yerel medya kaynaklarında yer alan bir rapora göre Kosova’daki NATO liderliğindeki misyondan barış gücü askerlerinin çekilmesi planlanıyor. Ukrayna şu anda 3.800 kişilik NATO liderliğindeki KFOR misyonunun bir parçası olarak Kosova’da 40 barış gücünden oluşan bir birlik bulunduruyor.

Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Mart ayında tüm misyonların Rusya ile savaşa yardım etmek için evlerine dönmelerini emreden bir kararname yayımlamıştı. Ukrayna ordu komutanlığının aktardığına göre ulusal birliğin geri dönüşü, KFOR misyonuna katılımının geçici olarak sona ermesi anlamına geliyor.

Zelenski Mart Ayında Birlikleri Çağırmıştı

Birliklerin Kosova’dan çekilmesinin, Zelenski’nin Mart ayında Rusya savaşı nedeniyle misyonların eve dönmesini emreden kararnamesi ile uyumlu olduğu söylendi. Bir NATO yetkilisi, çekilmenin barışı koruma misyonunu etkilemeyeceğini söyleyen raporları doğruladı.

Yetkili Ukrayna’nın barışı koruma misyonuna katkıda bulunduğunu belirterek, “Kosova’da yaşayan tüm toplulukları desteklemek için günlük çabalarımıza ülkenin uzun süredir devam eden katkılarını memnuniyetle karşılıyoruz” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Kosova, 2008 yılında Sırbistan’dan koparak bağımsızlığını ilan etti ve 100’den fazla ülke tarafından tanındı. Ukrayna, beş Avrupa Birliği üyesi ülke, Rusya ve Çin ise Kosova’yı tanımadı.

Kosova’nın bağımsızlığına karşı olan Belgrad hükümeti, Ukrayna’yı bütünüyle tanıyor ve Rusya’nın BM’deki işgalini üç kez kınadı. Büyük oranda Rus gazına bağımlı olan Sırbistan, Moskova’ya yönelik yaptırımlara katılmayı da reddediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.