Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna İşgal Yüzünden Ekonomide Tarihi Çöküş Tahmin Etti!

Ukrayna Ekonomi Bakanlığı, Rusya’nın işgali nedeniyle bu yıl sert daralma uyarısında bulundu. Uyarı, IMF'nin yüzde 35 küçülme tahmininden kötü geldi. İşte detaylar;
Ukrayna İşgal Yüzünden Ekonomide Tarihi Çöküş Tahmin Etti!
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta ulusa sesleniş konuşmasıyla başlattığı Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonu, dünya çapında sarsıntılar yaratıyor.

Gelişmiş ekonomiler dahil pek çok ülke, savaşın getirdiği yaptırımlar ve belirsizliklere atıfla uyarılarda bulunuyor. Savaşa dahil olmayan ülkeleri bile fazlasıyla etkileyen savaşın, ana aktörler Rusya ile Ukrayna üzerindeyse eşsiz sonuçlara yol açması bekleniyor.

Bu noktada Ukrayna’nın ön tahminler neticesinde yaptığı ekonomik daralma uyarısı dikkat çekti.

Ukrayna Ekonomisi 2022’de Yüzde 40 Küçülebilir

Ukrayna Ekonomi Bakanlığı, bugün ön tahminlere dayanarak yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 16 küçüldüğünü belirterek Rusya’nın işgali sonucunda 2022’de yüzde 40 daralabileceğini söyledi.

Reuters’ın aktardığı bilgilere göre bakanlık, en kötü etkilenenlerin uzaktan çalışmanın imkansız olduğu alanlarda yaşandığını aktardı. Bakanlığın uyarısı IMF’nin Mart ayındaki küçülme tahmininin üzerine geldi.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası Para Fonu, Mart ayında yayımladığı bir raporda Rusya’nın işgali uzun süreli bir çatışma haline gelirse, Ukrayna’nın savaşın harap ettiği ekonomisinin bu yıl yüzde 35’e kadar küçülebileceğini belirtti.

Ancak, Irak ve Suriye gibi son savaşlardan etkilenen diğer ülkelerin deneyimlerinin, etkinin çok daha şiddetli olabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Rusya ile jeopolitik gerilimlerin Ukrayna’nın pazarlara erişimini halihazırda kısıtladığını belirten IMF, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve 24 Şubat’taki tam kapsamlı savaşın, Ukrayna’nın görünümünü önemli ölçüde kötüleştirdiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın