Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna IMF’den Gelecek 5 Milyar Dolarlık Krediyi Bekliyor

Zelenski'nin baş danışmanı, 5 milyar dolarlık yeni IMF kredisinin diğer kreditörlere güvence vereceğini söyledi. Detaylar haberde;
Ukrayna IMF’den Gelecek 5 Milyar Dolarlık Krediyi Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin baş ekonomi danışmanı Oleg Ustenko, Cuma günü verdiği demeçte, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 5 milyar dolarlık yeni bir kredi sağlanmasının beraberinde getireceği faydalardan bahsetti.

Ustenko, yeni kredinin Ukrayna’nın diğer kreditörlerine savaşın parçaladığı ülkenin makroekonomik durumunun kontrol altında olduğuna dair güvence vermesine yardımcı olacağını söyledi.

Danışman, IMF’nin yeni finansmanının, Ukrayna’nın Rusya işgalinin neden olduğu ekonomik krizi atlatmasına yardımcı olmak için 15 milyar ila 20 milyar dolarlık daha büyük bir paket için çapa görevi görebileceğini söyledi.

Ukraynalı yetkililerin potansiyel talep hakkında IMF yetkilileriyle temas halinde olduklarını ve hedefin mümkün olduğunca çabuk ilerlemek olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ustenko’nun yorumları, Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Kyrylo Shevchenko’nun iki veya üç yıl içinde IMF’den 20 milyar dolar istediğini söylemesinden haftalar sonra gelmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’nın Talepleri IMF içinde Tartışılıyor

Bu talebin büyüklüğü, IMF içinde yoğun tartışmaları tetiklemişti. Çünkü bu taleplerin onaylanması aynı zamanda Ukrayna’nın borcunun sürdürülebilirliği hakkında da soru işaretleri yaratacaktı.

Revize edilen plan, Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım bölgesini işgalinden sonra 2015 yılında kabul edilen ve 17.5 milyar dolarlık IMF fonunu içeren ancak toplam 40 milyar dolarlık fonun kaldırılmasına yardımcı olan bir finansman paketine göre modellenecek.

Ustenko, Reuters’e verdiği demeçte “5 milyar dolarlık bir IMF programı, daha önceki finansman seviyeleriyle uyumlu olacak ve AB, Hazine ve diğer ülkeler de dahil olmak üzere farklı mecralardan fon sağlanması için bir katalizör olabilir” ifadelerini kullandı.

24 Şubat’ta Rusya’nın işgali nedeniyle yaklaşık 7 milyon insanın ülke içinde yerinden edilmesiyle boğuşan Ukrayna, kış ayları yaklaşırken enerji kıtlığı, giderek artan enflasyon ve kötüye giden insani krizle başa çıkmak için kaynakları düzenlemeye çalışıyor.

Ekonomistler, 2022 yılında yüzde 35 ila 45 arasında bir ekonomik daralma ve aylık 5 milyar dolarlık bütçe açığıyla karşı karşıya olduğunu ve şimdiye kadar Batı’nın 29 milyar dolarlık yardım taahhütlerinin yalnızca üçte birinin gerçekleştiğini söylüyor.

Ukrayna’nın Vadesi Yaklaşan Ödemeleri için de Görüşülüyor

Bu hafta, Ukrayna’nın denizaşırı kreditörleri, yaklaşık 20 milyar dolarlık uluslararası tahvil ödemelerinin iki yıl süreyle dondurulması talebini desteklemişti. Ancak Ukrayna’nın Eylül ortasından itibaren önceki IMF kredilerine ilişkin 635 milyon dolarlık anapara ödemelerini yine de gerçekleştirmesi gerekiyor.

Ustenko, bu ödemelerin vadesi gelmeden önce bir ön anlaşmaya varabilmeleri adına IMF yetkilileriyle müzakereleri hızla ilerletmeyi umduklarını da söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın