Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Hükümeti Dünya Bankası ve IMF ile Anlaşmalarını Duyurdu

Ukrayna, Dünya Bankası'ndan yeni bir kredi destek paketi aldığını, IMF ile niyet mektubunun onaylandığını duyurdu. Detaylar haberde;
Ukrayna Hükümeti Dünya Bankası ve IMF ile Anlaşmalarını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Maliye Bakanlığı, Pazartesi günü Dünya Bankası’ndan (WB) 63 milyon euro tutarında yeni bir kredi alındığını duyurdu. 10 yılda vadesi dolacak olan kredinin dört yılının geri ödemesiz olacağı ifade edildi.

Fonların, 2023 yılı Şubat ve Mart aylarını kapsayacak şekilde kamu görevlileri ve öğretmenlerin maaşlarına ilişkin harcamaların bir kısmının geri ödenmesi amacıyla kullanılacağı belirtildi.

Kredi, Uluslararası Kalkınma Derneği Tarafından Sağlandı

Kredinin, Dünya Bankası grubunun bir parçası olan Uluslararası Kalkınma Derneği (IDA) tarafından, Dünya Bankası projesi “Ukrayna’da İdari Kapasite Dayanıklılığı için Kamu Harcamaları” kapsamında tercihli koşullarla sağlandığı ifade edildi.

IMF ile İş Birliği Sürüyor

Bunun yanı sıra, Ukrayna hükümeti, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 900 milyon dolarlık dilim bekleyen güncellenmiş niyet mektubunun onaylandığını da duyurdu.

Ukrayna Başbakanı Denis Shmygal, Ukrayna hükümetinin IMF ile güncellenmiş Niyet Mektubu ile Ekonomik ve Mali Politikalar Mutabakat Zaptı’nı onayladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Shmygal, hükümet toplantısında konuya dair yaptığı açıklamada “Hükümetin bugünkü toplantısında, devletin makro-finansal istikrarı için önemli bir kararı onaylayacağız. Güncellenmiş Niyet Mektubu ile IMF ile Ekonomik ve Mali Politikalar Mutabakat Zaptı’nı onaylıyoruz” ifadelerini kullandı.

Başbakan, belgelerde Ukrayna makamlarının iş ortamını iyileştirme, hukukun üstünlüğünü güçlendirme ve yolsuzlukla mücadele adımları da dahil olmak üzere Ukrayna makamlarının zaten uyguladığı veya gelecekte uygulamaya başlayacağı taahhütlerini ortaya koyduğunu kaydetti.

Shmygal, yakın gelecekte fondan 900 milyon dolarlık bir sonraki dilimi almayı beklediklerini de dile getirdi.

Shmygal, önceki gün yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) ortaklarıyla birlikte Ukrayna’nın kriz sonrası toparlanması için 1 milyar dolar toplayacağını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.