Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Esir Değişimi için Rusların Cesetlerini Topluyor

Savaş bölgesinde taraflar arasında dramatik olaylar yaşanmaya devam ediyor. Ukrayna esir değişimi için Rusların cesetlerini soğuk trenlere topluyor.
Ukrayna Esir Değişimi için Rusların Cesetlerini Topluyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna, daha önce işgal altındaki kasabaların enkazı altında kalmış ölü Rus askerlerinin cesetlerini topluyor. Toplanan cesetler savaş esirleriyle takas edilmesi umuduyla kimlik doğrulaması için DNA’dan dövmelere kadar her şeyi kullanıyor.

Gönüllüler, ordunun Rus kuvvetlerinin son haftalarda geri çekildiği kuzeydoğudaki Kharkiv bölgesinde 60 ceset toplamasına yardımcı oldu ve bunları bir soğutmalı vagona yığdı.

Çabaları koordine eden Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askeri-sivil işbirliği şubesinin kaptanı Anton Ivannikov, cesetlerin bazen mahkum değişiminin bir parçası olarak ve bazen de Ukrayna cesetlerinin takasında kullanıldığını söyledi. Yüksek rütbeli askerlere ait cesetlerin değişim için değerli olabileceği belirtiliyor.

Ivannikov, “Bütün belgeleri, tüm kredi kartlarını topluyoruz. Dövmeler ve DNA da dahil olmak üzere cesedi tanımlamamıza yardımcı olacak her şeyi topluyoruz. Gelecekte bu bize daha fazla değişim için bu bölgede hangi askerin, hangi tugayın olduğunu söyleyecek” diye konuştu.

Ivannikov cesetlerin Kiev’e trenle gönderileceğini bildirdi. Kurtarma çabası, Ukrayna’nın Rus güçlerini Harkov bölgesindeki kasabalardan topçu menzilinin dışına itmesi sayesinde mümkün oldu.

GCM Yatırım Banner

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin firar için vurulmuş olabileceği veya Ukraynalı savaş esirleriyle cesetlerin değiş tokuş edilip edilmeyeceği iddialarına dair bir açıklama yapmış değil. Ukrayna ordusu, Kharkiv çevresinde cesetleri kurtarırken, Donbas bölgesinde yoğun saldırılara karşı direnişini sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın