Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Esir Değişimi için Rusların Cesetlerini Topluyor

Savaş bölgesinde taraflar arasında dramatik olaylar yaşanmaya devam ediyor. Ukrayna esir değişimi için Rusların cesetlerini soğuk trenlere topluyor.
Ukrayna Esir Değişimi için Rusların Cesetlerini Topluyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna, daha önce işgal altındaki kasabaların enkazı altında kalmış ölü Rus askerlerinin cesetlerini topluyor. Toplanan cesetler savaş esirleriyle takas edilmesi umuduyla kimlik doğrulaması için DNA’dan dövmelere kadar her şeyi kullanıyor.

Gönüllüler, ordunun Rus kuvvetlerinin son haftalarda geri çekildiği kuzeydoğudaki Kharkiv bölgesinde 60 ceset toplamasına yardımcı oldu ve bunları bir soğutmalı vagona yığdı.

Çabaları koordine eden Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askeri-sivil işbirliği şubesinin kaptanı Anton Ivannikov, cesetlerin bazen mahkum değişiminin bir parçası olarak ve bazen de Ukrayna cesetlerinin takasında kullanıldığını söyledi. Yüksek rütbeli askerlere ait cesetlerin değişim için değerli olabileceği belirtiliyor.

Ivannikov, “Bütün belgeleri, tüm kredi kartlarını topluyoruz. Dövmeler ve DNA da dahil olmak üzere cesedi tanımlamamıza yardımcı olacak her şeyi topluyoruz. Gelecekte bu bize daha fazla değişim için bu bölgede hangi askerin, hangi tugayın olduğunu söyleyecek” diye konuştu.

Ivannikov cesetlerin Kiev’e trenle gönderileceğini bildirdi. Kurtarma çabası, Ukrayna’nın Rus güçlerini Harkov bölgesindeki kasabalardan topçu menzilinin dışına itmesi sayesinde mümkün oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin firar için vurulmuş olabileceği veya Ukraynalı savaş esirleriyle cesetlerin değiş tokuş edilip edilmeyeceği iddialarına dair bir açıklama yapmış değil. Ukrayna ordusu, Kharkiv çevresinde cesetleri kurtarırken, Donbas bölgesinde yoğun saldırılara karşı direnişini sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu