Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Endişeli: Almanya Silah Sözünü Tutmuyor

Almanya, Ukrayna’ya savaş alanında oldukça etkili olan bazı savaş araçlarını verme sözü vermişti. Ancak Almanya, verdiği sözleri eyleme dönüştürmüyor.
Ukrayna Endişeli: Almanya Silah Sözünü Tutmuyor
HABER GİRİŞ

Son günlerde Almanya ile Ukrayna arasındaki ilişkiler bozulmaya devam ediyor. Almanya, Ukrayna’ya Leopard tankları ve piyade savaş araçları temin edeceğinin sözünü vermişti. Almanya’nın askeri silah ve teçhizat sözünü tutmaması, Ukrayna ile arasındaki gerginlikleri tırmandırıyor.

Nisan ayında Almanya, Ukrayna’ya Leopard tankları ve Marders vereceğini söylemişti. Berlin, fikrini değiştirerek Ukrayna’ya eski Sovyet dönemi tankları vermeyi öneriyor ve modern silahları kendi stoklarında tutmayı planlıyor. Almanya, yaptığı açıklamalarda Ukrayna’nın Sovyet dönemi silahlarına alışkın olduğunu ve nasıl kullanılacağını bildiklerini ifade ediyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Berlin’in silah sözünde neden geri adım attığını anlayamadığını belirtti. Kuleba, “Ukrayna’nın şu anda Leoparlara ve Marders’a ihtiyacı varken Almanya’dan gelen sinyaller hayal kırıklığı yaratıyor dedi.”

Marder, Leopard muharebe tanklarıyla birlikte kullanılmak üzere üretilen bir Alman piyade savaş aracıdır. Kuleba’nın yaptığı yorumlar, Ukrayna’nın Rus güçlerine karşı saldırıların devam ettiği zamanda geldi.

Rusya-Ukrayna savaşı başladığından beri batılı ülkeler Ukrayna’yı askeri olarak destekliyor. Ukrayna, Rusya ile savaşmak için büyük ölçüde Avrupa ülkelerinin silahlarına muhtaç durumda.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov’un danışmanı Yuriy Sak, geçtiğimiz günlerde Berlin’in savaşın gidişatında belirleyici olabilecek silahları verme konusundaki isteksizliğini anlayamadığını belirtti. Almanya’nın verdiği silah sözlerinin eyleme dönüşmediğini ve bu durumun hayal kırıklığı yarattığını aktardı.

Ukrayna, son günlerde yaptığı sürpriz saldırılar ile Rusya’yı bazı bölgelerden tamamen çıkarmış durumda. Kiev, Herson’u geri almak için en etkili savaş araçlarını konuşlandırdı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de uluslararası müttefiklere çağrı yaparak silah göndermeye devam etmeleri gerektiğini söyledi. Ukrayna’nın bazı bölgelerde Rusya’ya karşı ciddi üstünlük kazanmasından ve bu üstünlüğü kaybetmek istememesinden dolayı güçlü silahlara en çok şimdi ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Almanya tarafında ise söz verilen silahları verme konusunda isteksiz bir hava hakim. Hükümete yönelik baskı artsa da Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Ukrayna’ya ağır silahlar göndermenin sanıldığı kadar basit olmadığını söyledi.

Almanya’nın Sovyet döneminden kalma silahları verme önerisi, Ukrayna’nın hoşuna gitmiyor. Zelenskiy, son günlerde önemli bölgelerde kazandığı avantajı kaybetmek istemiyor ve müttefiklerinden yardım istiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.