Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ukrayna’da CBDC Planı Resmi Olarak Onaylandı

Ukrayna'da ödeme hizmetlerinde kullanılmak üzere dijital para projesi hayata geçiyor.
Ukrayna’da CBDC Planı Resmi Olarak Onaylandı

Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) yapılan düzenleme ile artık resmi olarak dijital para birimi çıkarmaya yetkili olacak. Hükümet merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planlarıyla ilerliyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, ülkenin merkez bankasının CBDC, yani dijital Grivnası çıkarmasına resmi olarak izin veren “Ödeme Hizmetleri Üzerine” başlıklı yasayı imzaladı.

Merkez Bankası ile Yerel Girişimler Yakınlaşacak

Merkez Bankası ile Yerel Girişimler Yakınlaşacak

Yeni yasa, merkez bankasına, gelişmekte olan teknolojilere dayalı ödeme hizmetlerini ve araçlarını test etmek için düzenleyici sanal alanlar oluşturma yetkisi veriyor. Duyuruda ayrıca, yeni mevzuatın özel sektörün talebini de dikkate alarak ödeme pazarındaki yerel girişimlerle Ukrayna merkez bankası arasında yakın işbirliği gerektirdiğine yer verildi.

Haziran ayı sonlarında Ukrayna parlamentosu tarafından onaylanan “Ödeme Hizmetlerine Dair” yasa, açık bankacılığın uygulanmasını, üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla tüketici finansal bilgilerine erişim ve kontrol paylaşımı uygulamasını sağlamayı amaçlıyor.

Yasanın ülkede finansal teknolojilerin gelişimini teşvik etmesi ve özel fintech şirketlerinin bankalarla işbirliği yapmasına olanak sağlaması bekleniyor.

Yeni imzalanan yasa ile özel fintech’lerin bankalarla iş birliği yapması ve dah fazla iş fırsatı elde edebileceği belirtiliyor. NBU son birkaç yıldır dijital bir para birimi çıkarmayı yakından inceliyor ve CBDC’nin merkez bankasına ve onun finansal hizmetlerine olan kamu güvenini güçlendirme potansiyelini araştırıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum