Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Borç Ödemelerinin İki Yıl Dondurulmasını İsteyecek

Ukrayna savaşın ekonomisine zarar vermesinden dolayı, uluslararası tahvil sahiplerinden borç ödemelerinde iki yıllık bir gecikmeyi kabul etmelerini isteyecek.
Ukrayna Borç Ödemelerinin İki Yıl Dondurulmasını İsteyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş tüm hızıyla devam ediyor. Ukrayna ekonomisi büyük bir zarara uğrarken, tüm dünyadan gelen yardımlarla ayakta durmaya çalışıyor. Bugün yayımlanan bir hükümet kararında ise borç ödemelerinin dondurulmasının isteneceği açıklandı.

Karara göre; Ukrayna uluslararası tahvil sahiplerinden borç ödemelerinde iki yıllık bir gecikmeyi kabul etmelerini isteyecek. Bu şekilde azalan mali kaynaklarını Rusya’yı püskürtmek için kullanabileceklerini belirttiler.

Şubat ayında Moskova’nın işgalinin ardından Ukrayna gayrisafi yurt içi hasılasının 2022 yılında yüzde 35 – 45 oranında bir çöküş yaşaması tahmin ediliyor. Bu gerçekle karşı karşıya kalan milletvekilleri, ülkenin maliye bakanlığına 15 Ağustos’a kadar kabaca 20 milyar dolarlık borcunu ertelemesi talimatını verdi.

Hükümetin web sitesinde yayımlanan kararda, “tahviller için tüm faiz ödeme tarihlerinin” plan kapsamında erteneceği belirtildi. Kesin temerrüt olarak sınıflandırılabilecek bir durumdan kaçınmak için Kiev’in, hükümetler ve dünyanın en büyük yatırım fonlarının birçoğunu içeren borç verenlere, dondurma sona erdiğinde ek faiz ödemeleri sunmayı planladığı da biliniyor.

Birçok Ülke Desteğini Hemen Açıkladı

Pek çok alacaklının bu gecikmeyi kabul etmesi tahmin ediliyor. Ayrıca büyük batılı güçler tarafından da desteklendiği biliniyor. Bu kapsamda borç ödemelerinin dondurulması talebi tam zamanında geldi. Çünkü Eylül ayının başında ödenmesi gereken yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir borç ödemesi bulunuyordu.

GCM Yatırım Banner

ABD, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu bir grup hükümetin, Ukrayna’nın teklifini yapmasından kısa bir süre sonra ertemeyi kabul edecekleri yönünde yorum yaptılar.

Gruptan “Ukrayna’nın resmi ikili alacaklıları olarak, borç servisinin koordineli bir şekilde askıya alınmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca diğer tüm resmi ikili alacaklıları hızlı bir şekilde anlaşmaya varmaya şiddetle teşvik ediyoruz.” açıklaması geldi.

Ukrayna aylık 5 milyar dolarlık bir mali açık tahmin ederken, Kiev Ekonomi Okulu’ndan araştırmacılar ülkenin altyapısının yeniden inşa etmenin şimdiden 100 milyar doları aşacağını tahmin ediliyor.

Ukrayna’nın toplamda 20 milyar doları aşan bir dizi tahvil borçlanması olduğu biliniyor. Hükümet, 2015’teki son yeniden yapılanmasının ardından sunulan ve ekonominin ilerleme kaydetmesi durumunda yatırımcılara cömertçe ödeme yapmak üzere tasarlanan büyüme bağlantılı bir varantın ödemesini ertelemeyi de planlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın