Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Borç Ödemelerini Askıya Almak için Anlaşma Sağladı

Ukrayna, borç ödemelerini askıya alma konusunda ABD'nin de aralarında bulunduğu 6 kreditör ülke ile anlaşmaya vardı. Detaylar haberde;
Ukrayna Borç Ödemelerini Askıya Almak için Anlaşma Sağladı
HABER GİRİŞ

Ukrayna, hükümet alacaklıları ve tahvil sahiplerine borç geri ödemelerini 1 Ağustos’tan başlayarak en az 2023’ün sonuna kadar askıya alma konusunda ön anlaşma sağladı,

ABD, Almanya, İngiltere’nin yanı sıra Kanada, Fransa, Japonya gibi ülkelerin oluşturduğu Ukrayna’nın Kreditörleri Grubu, ödemelerin gelecek aydan başlayarak askıya alınacağını ve özel tahvil sahiplerini de aynı uygulamayı yapmaya “şiddetle teşvik edeceklerini” duyurdu.

“Ukrayna Halkına ve Yönetimine Destek Sağlıyoruz”

Resmi kreditörler, Ukrayna’nın kendisini Rusya’nın haksız, sebepsiz ve yasadışı saldırganlık savaşına karşı savunduğu için, ödemelerin askıya alınmasının “Ukrayna hükümeti ve halkına önemli destek” sağlayacağını söyledi.

Alacaklı ülkeler tarafından yapılan açıklamada, “Bu istisnai durumlarda ve Ukrayna’nın bugüne kadarki borç hizmetini yerine getirme konusundaki örnek geçmişini kabul ederek, Ukrayna alacaklılar grubunun üyeleri bu talebi destekliyor ve tahvil sahiplerini Ukrayna’nın talebine rıza göstermeye şiddetle teşvik ediyor” ifadelerine yer verildi.

Geri ödemelerin askıya alınmasının “ek bir yıl olasılığı ile” 2023’ün sonuna kadar süreceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Yellen: “Ukrayna’ya Yardım Devam Etmeli”

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen konuya dair yazılı bir açıklama paylaşırken, kreditör ülkelerin Ukrayna’nın borç servisini askıya alma girişimini büyük bir memnuniyetle karşıladığını söyledi. Diğer tüm ikili özel ve resmi kreditörlere bu girişime katılma çağrısını tekrarlayan Yellen, Rusya’nın “nedensiz ve acımasız savaşına” karşı kendini savunan Ukrayna’ya yardım edilmeye devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Kiev’deki Dragon Capital’deki analistler, bu tür ödemelerin iki yıl içinde askıya alınmasının hükümete yaklaşık 6 milyar dolar tasarruf sağlayacağını söyledi.

Eş zamanlı olarak, Ukrayna hükümeti, ülkenin eurobond ve diğer borçlanma araçlarının sahiplerini benzer şartları kabul etmeye davet edeceğini söyledi. BlackRock, Fidelity International, Amia Capital, Gemsstock ve bir grup kurumsal yatırımcıdan zaten “açık destek belirtileri” alındığı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.