Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna: Bazı AB Ülkeleri Yardım Konusunda Hazır Değil

Avrupa Komisyonu, Ukrayna için planlanan geçici kriz çerçevesini hızlandırırken, Ukrayna Maliye Bakanı yardımlar hakkında konuştu.
Ukrayna: Bazı AB Ülkeleri Yardım Konusunda Hazır Değil
Yorum

ABD ve Avrupa Birliği (AB) 24 Şubat’tan bu yana devam eden savaş nedeniyle Ukrayna için kesenin ağzını açtı. Milyarlarca dolarlık ve Euro’luk yardımlarla, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı mücadele edebilmesi için destek sağlandı.

Ukrayna Maliye Bakanı Sergey Marchenko, son yaptığı açıklamada bazı AB ülkelerinin 9 milyar Euro’luk yardım paketi için hazır olmadığını iddia etti.

Ukraynalı bakana göre AB üyeleri yardım konusunda anlaşmazlık yaşıyor. Birçok askeri yardım aldıklarını söyleyen Marchenko, bunun yeterli olmadığını ifade etti.

AB ve dünyanın geri kalanının petrol ve gaz fiyatlarından zarar gördüğünü, bu açıdan artış yaşanan savaştan yorulmalarının anlaşılır bir durum olduğunu dile getirdi.

Avrupa Komisyonu Ukrayna için Devlet Yardımı Üzerinde Çalışıyor

Avrupa Komisyonu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle ekonomiyi desteklemek amacıyla 23 Mart 2022’de kabul edilen Devlet Yardımı Geçici Kriz Çerçevesini ayarlamak için bir taslak öneri taslağını üye ülkelere gönderdi.

Rekabet politikasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Margrethe Vestager, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı haksız askeri saldırganlığını ile beraber hem Ukrayna hem Avrupa ekonomisini etkilemeye devam ettiğini söyledi.

Açıklamasında “Bu nedenle Geçici Kriz Çerçevesini, fosil yakıtlardan daha da hızlı bağımsız hale gelmek için enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesini hızlandırmaya yönelik önemli ve acil REPowerEU Planı hedeflerini yansıtacak ve destekleyecek şekilde ayarlamayı öneriyoruz.” sözlerine yer verdi.

Çerçeve kapsamında verilebilecek maksimum yardım seviyesini de artırmayı teklif ettiklerini söyleyen Vestager, tüm üyelere danışılarak, tek pazarda etkin rekabeti koruyacak şekilde adımlar atılacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu