Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Batıya ‘Rusya’nın İhracatını Öldürün’ Çağrısı Yaptı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Batılı ülkelerden topraklarını işgal eden Rusya'dan tüm ithalatın durdurulmasını istedi.
Ukrayna Batıya ‘Rusya’nın İhracatını Öldürün’ Çağrısı Yaptı
HABER GİRİŞ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Batı’yı Rusya’dan mal alımını durdurmaya çağırdı. Kuleba işgalin bedeli olarak Batılı ülkelerden tüm ithalatı durdurmaya ve Kremlin’in tüm finansmanını kesmeyi talep etti.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Kuleba, “Mesajım çok basit. Rus ihracatını öldürün. Rusya’dan satın almayı bırakın. Ukrayna’da insanları yok eden, öldüren, tecavüz eden ve işkence eden savaş makinesine yatırabilecekleri para kazanmalarına izin vermeyin.” diye konuştu.

Kuleba böyle bir yasağın, Batı’nın ihtiyaç duyduğu kritik maddeleri içermemesi gerektiğini kabul etti. Rusya, üç ay önce başlatılan işgali nedeniyle bir dizi uluslararası yaptırımla karşı karşıya kaldı. Kiev ise buna rağmen Moskova üzerindeki baskının artırılması çağrısında bulundu.

‘Ukrayna Ekonomisi Daha Fazla Acı Çekiyor’

Kuleba, Ukrayna ekonomisinin, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara rağmen daha fazla acı çektiğini belirterek, “Rusya petrol ve gaz satışından para kazandığı sürece cepleri oldukça dolu” açıklamasında bulundu.

Rus petrolünü dünyanın dört bir yanına taşıyan denizcilik endüstrisine kısıtlamalar getirilmesi çağrısında bulunan Kuleba, “Küresel pazara satılan Rus petrolünün büyük çoğunluğu deniz yoluyla taşınıyor. Denizcilik endüstrisine dünyanın herhangi bir yerinde Rus petrolü taşıyan herkesin sorunlarla karşılaşacağını söylerseniz, bu büyük bir sorun olur.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Dışişleri bakanı ayrıca, küresel bir gıda krizini önlemek için Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’nın kendisine yönelik yaptırımları kaldırmaya yönelik önerisini şantaj olarak tanımladı ve kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Kuleba, bir Rus dışişleri bakan yardımcısının yaptırımların kaldırılması karşılığında Ukrayna limanlarının önündeki engellerin kaldırılmasını önermesinin ardından, “Bu açık bir şantajdır” diye konuştu. Rusya’nın işgali, her iki ülkeden de gübre, buğday ve diğer emtia arzında kesintilere neden oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.