Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Başbakanı: Yeni Bir Ekonomik Modele İhtiyaç Var

Ukrayna Ekonomi Bakanlığı, yeni bir ekonomik modelin kapsamlı stratejisinin sunulması talimatını verdi. Detaylar haberde;
Ukrayna Başbakanı: Yeni Bir Ekonomik Modele İhtiyaç Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Ukrayna Ekonomi Bakanlığı’nın, temel unsurları özel sermaye ve girişimciler olması gereken yeni bir ekonomik modelin kapsamlı bir stratejisini sunması gerektiğini ifade etti.

Shmygal, Ukrayna’nın yeni bir ekonomik modele ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Shmyhal’dan Yeni Ekonomik Model Vurgusu

Yeni bir ekonomik modele geçiş yapmadan, ülkenin gayri safi yurt içi hasılasını (GSYİH) on yıl içinde 1 trilyon dolara çıkarmak gibi çok iddialı bir hedefe ulaşmanın olanaksız olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan, hükümet toplantısında gerçekleştirmiş olduğu açıklamasının devamında Ukrayna Ekonomi Bakanlığı’nın, bu hedefe ulaşılmasında temel rolü oynadığını ve bu nedenle, Ukrayna’nın yeni ekonomisinin açık ve kapsamlı bir stratejisini sunması gerektiğini kaydetti.

Özel sermaye ve girişimcilerin söz konusu ekonomik modelde başı çekeceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Shmyhal açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ukrayna, hükümetin ekonomideki rolünü radikal bir şekilde azaltacak, özelleştirmeye devam edecek, bir kurumsal yönetim reformunu sonuçlandıracak, radikal deregülasyon (devletin karar alanını daraltan regülasyonların, azaltılması veya kaldırılması, kamu kudretinin özel sektöre ve sermayeye devredilmesi yönünde yapılan yasal düzenlemeler) gerçekleştirecek ve iş dünyası için tüm hizmetleri dijitalleştirecek.”

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: kmu.gov.ua

“Ukrayna, Avrupa ve Küresel Üretim Zincirlerine Dahil Olmalı”

Odağın sadece bir GSYİH rakamı üzerinde olmaması gerektiğini belirten Başbakan, ürünlerin işlenmesine yapılan vurgunun Ukrayna’nın ekonomik felsefesinin temel unsurları arasında olması gerektiğini söyledi.

Nihai ürün ihracatı ile Ukrayna’nın Avrupa ve küresel üretim zincirlerine dahil edilmesinin öneminin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın