Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Bankası Ulusal Para ile Bitcoin Alımını Durdurdu

Ülkenin en büyük ticari bankası PrivatBank, müşterilerinin yerel para birimi ile Bitcoin alımını geçici olarak durdurma kararı aldı. İşte detaylar…
Ukrayna Bankası Ulusal Para ile Bitcoin Alımını Durdurdu
Yorum

Ukrayna son dönemde Rusya işgaline karşı direnirken, finansal alanda da önemli gelişmeler yaşanıyor. Ülkenin en büyük ticari bankası Privat, müşterilerinin ulusal para birimi Grivnası (UAH) ile Bitcoin satın almalarını geçici olarak kısıtladı.

PrivatBank’tan bir sözcü konuyla ilgili açıklamasında, kararın Ukrayna Ulusal Bankası’ndan gelen bir emir sonrası alındığını bildirdi. uyumlu olduğu belirtiliyor. Kısıtlamaların ülkedeki mevcut sıkıyönetim döneminde geçerli olacağı bildiriliyor.

Açıklama, Binance’in Ukrayna kolunun geçtiğimiz günlerde PrivatBank’ın kripto para kısıtlamalarını bildirmesinden sonra geldi. Binance Ukrayna açıklamasında, PrivatBank’ın Mart 2022’den itibaren istisnasız tüm kripto borsalarında UAH ile işlemleri desteklemeyeceğini bildirmişti.

Binance Kullanıcıları Uyardı

Binance Kullanıcıları Uyardı

Borsa diğer bankaların da benzer bir kararı her an verebileceğini belirterek, müşterilerine eşler arası (P2P) değişim hizmetini kullanmalarını tavsiye etti.

PrivatBank, sıkıyönetim kapsamında finansal istikrarı korumak, kredi tatilleri sağlamak ve para çekme limitlerini artırmak için adımlar attığını belirtiyor. Bankacılık tarafında yaşanan bu kısıtlamanın yanı sıra, Ukrayna hükümeti kripto varlıklar üzerinde yasal çerçeve oluşturma çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz gün Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, kripto pazarına yasal bir çerçeve oluşturmak adına ‘Dijital Varlıklar’ adlı yasayı imzalamıştı.

Yasa, düzenleyici kurumlara, ülkenin dijital varlıklarla ilgili politikalarını belirleme ve ilgili şirketlere lisans verme yetkisi tanıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası, başlatılan kampanya ile 100 milyon doların üzerinde kripto para toplandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%