Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Avrupa’ya Seslendi: Her Varilde Masum Kanı Var

Bucha'yı ziyarat eden Ukraynalı vekil, karşılaştığı görüntülerin ardından dünyaya seslendi. Rus enerjisini bırakma çağrısı yaparak; "her varilde, galonda Ukrayna kanı var" dedi.
Ukrayna Avrupa’ya Seslendi: Her Varilde Masum Kanı Var
HABER GİRİŞ

Yapılan son bir açıklamaya göre AB üye ülkeleri, Rusya’ya işgalden bu yana enerji için 35 milyar euro öderken Ukrayna’ya yalnızca 1 milyar euro yardım ödemesi yaptı.

Açıklamayı yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, rakamların ardından Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmanın gerekliliğini vurguladı.

Ukraynalı Milletvekili Oleksiy Goncharenko, bugün verdiği bir demeçte Rusya enerjisine yapılan ödemeleri sert sözlerle eleştirdi ve “her petrol varilinde Ukrayna kanı var” dedi.

Ukraynalı Vekil’den Avrupa’ya Eleştiri: Her Petrol Varilinde Ukrayna Kanı Var

Ukrayna Milletvekili Oleksiy Goncharenko, ülkesinde inanılmaz bir korkuya tanık olduktan sonra Avrupa’ya Rusya ile olan tüm ticareti derhal durdurma çağrısında bulundu.

Kiev yakınlarındaki Bucha şehrini ziyaret ettikten sonra Euronews’e konuşan Goncharenko, Ukrayna başkentinin çevresindeki bölgelerde 50’ye kadar sivil ölü gördüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda güneydoğudaki Mariupol kentindeki Rus kuvvetlerinin artık başka vahşet kanıtlarını yok etmek için mobil krematoryumlar kullandığını iddia etti.

“Şimdi Ruslar, zaten kısmen kendi kontrolleri altındaki Mariupol’a, cesetleri yakmak, delil bırakmamak için seyyar krematoryumlarla taşınıyor ve sonra ‘bütün bu insanlar kayıp’ diyecekler.” ifadeleriyle dikkat çekti. Fakat bundan sonra şehir genelinde cesetleri topladıklarını ve onları bu krematoryumlarda yakacaklarını bildiklerini ekledi.

Bucha ziyaretinin ardından bunun 21. Yüzyılda Avrupa’nın ortasında gerçekleşen inanılmaz bir korku olduğunun üzerini çizdi. Bu nedenle Rusya ile tüm işleri durdurmanın kritik önem taşıdığını belirtti ve dünyaya seslendi:

“Onların petrolünü ve gazını almayı bırakın, çünkü her galonda, her varil petrolde Ukrayna kanı var. Her metreküp gazda Ukrayna kanı var.”

Ukrayna’nın Rusya’yı savaş suçları ve soykırımla suçlamasına yol açan Bucha’daki sahneler, uluslararası olarak kınandı. Rusya iddiaları yalanlayıp provokasyon olarak nitelendirirken görüntüler birçok ülkenin Rusya üzerinde baskıyı artırmasına yol açtı.

Avrupa Birliği, Rus kömürüne ithalat yasağı getirse de Rusya’ya enerji bağımlılığı ağır bastı. Uzmanlar da Moskova’ya uygulanan yaptırımların, Avrupa’nın büyük ölçüde bağımlı olduğu Rus petrol ve gazını da kapsayana kadar gerçek olmayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.