Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna, Avrupa’ya Elektrik İhracatından Büyük Gelir Bekliyor

Ukrayna, Avrupa Birliği ülkelerine yapılacak elektrik ihracatından milyarlarda euro değerinde gelir bekliyor. Ayrıntılar haberde...
Ukrayna, Avrupa’ya Elektrik İhracatından Büyük Gelir Bekliyor
HABER GİRİŞ

Ukrayna Enerji Bakanlığı’nda bir danışman, yıl sonuna kadar Avrupa Birliği’ne yapılacak elektrik ihracatından 1,5 milyar euro gelir sağlamayı beklediklerini söyledi. Yetkili elektrik ihraç etme hakkının kazanılması ile beraber bu gelirin ilerleyen dönemde daha da artmasını beklediklerini belirtti.

Eski Sovyet döneminden Ukrayna’ya kalan elektrik şebekesi, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinin ardından 2014 yılında Rus ve Belarus kontrolünden çıkarak el değiştirmişti. Rusya’nın işgal ettiği Şubat ayında sistemin özerkliği test ediliyordu ve savaş nedeniyle Kiev ile şebeke arasındaki bağlantı, planlanandan 2.5 yıl önce kesilmesine neden oldu.

Ukrayna’dan yapılan açıklamada, Avrupa enerji sistemi ENTSO-E’ye katılmak için Mart ayında başvuru yapıldığı ve Avrupa’ya elektrik ihraç etme hakkının alındığı bildirildi. Enerji bakanı danışmanı Lana Zerkal, tüm Ukrayna hatlarının Romanya, Macaristan, Slovakya ve Polonya’ya elektrik ihraç etmeye hazır olduğunu söyledi.

Şebeke AB’nin Sistemi ile Uyumlu

Normal şartlar altında yıl sonuna kadar yaklaşık 1,5 milyar euro kazanabileceklerini belirten danışman, Ukrayna’daki şebekenin Avrupa Birliği sistemiyle senkronize çalıştığını da sözlerine ekledi.

Zerkal açıklamasının devamında, “Buna Mart ayında başladık ve şimdi AB bize ticari akışlar başlatmak ve bundan para kazanmak için teknik fırsatı açıyor. Bizim için çok önemli bir şey. Savaşa rağmen planlanandan 2,5 yıl önce bu aşamaya gelebildik.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna, Rusya ile savaşa girmesinin ardından Avrupa Birliği tarafından daha fazla destek görmeye başladı. AB ülkeleri Ukrayna’ya büyük boyutlarda silah ve parasal yardımlar sağladı. Buna karşın Rusya ise Batılı ülkeler tarafından ağır ekonomik yaptırımlar ile karşı karşıya kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın