Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna 2024 Bütçesinde Savunma Harcamalarını Artıracak

Ukrayna hükümeti gelecek yıl savunma harcamalarını artıran bütçe taslağını onayladı ve parlamentonu onayına sundu.
Ukrayna 2024 Bütçesinde Savunma Harcamalarını Artıracak
HABER GİRİŞ

Ukrayna hükümeti, savunma harcamalarını artırmayı planlayan ve beklenen açığı kapatmak için Batı’nın mali desteğinin devam edeceğine güvenen gelecek yıl için bütçe taslağını onayladı. 2024 bütçe taslağı, açığın 1.548 trilyon grivnaya ve gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde 20,4’üne karşılık geleceğini tahmin ediyor.

Gelecek yıl planlanan tüm Ukrayna bütçe harcamalarının yarısından fazlasına karşılık gelen 1,7 trilyon grivnanın, savunma sektörünü finanse etmesi amaçlanıyor. Bu bütçe ile Şubat 2022’de tam kapsamlı bir işgal başlatan Rusya’ya karşı konulması hedefleniyor.

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, taslağın ana odak noktasının ülkenin savunması ve güvenliği olduğunu belirterek, bütçe sayesinde daha da fazla silah, teçhizat, insansız hava aracı, mühimmat ve füze olacağını söyledi.

Maliye bakanlığı yaptığı açıklamada savunma harcamalarının gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 21’inden fazla olmasının beklendiğini söyledi. Harcama, neredeyse 19 ay süren savaşta her iki tarafça yaygın olarak kullanılan insansız hava araçlarını satın almak için 48,1 milyar grivnayı içeriyor.

Maliye Bakanı Serhiy Marchenko, Batı’nın mali desteğinin devam etmesini umduğunu söyledi. Ukrayna neredeyse 19 ay önce savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 62 milyar dolarlık dış yardım aldı.

GCM Yatırım Banner

Kamu borç geri ödemesinin 421,6 milyar grivnası iç borç geri ödemeleri ve 184,9 milyar grivnası dış borç geri ödemeleri olmak üzere 606,5 milyar grivna olması planlanıyor. Bütçe gelirlerinin 1,56 trilyon grivna olması bekleniyor.

Bütçe taslağında ayrıca GSYİH’nın 2024’te yüzde 5 artışla 7,824 trilyon grivnaya ulaşması öngörülüyor. Hükümet tarafından onaylanan taslak önümüzdeki günlerde parlamentonun onayına sunulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.