Yatırım yapmaya başla!

Türk Tasarımcıdan Alfa Romeo 33 Stradale’ye 21. Yüzyıl Yorumu!

60'lı yılların yarışçı Alfa Romeo Tipo 33'ün gerçek yol hali olan 33 Stradale'nin 21. yüzyıl haline bayılacaksınız...
Türk Tasarımcıdan Alfa Romeo 33 Stradale’ye 21. Yüzyıl Yorumu!

İtalyan Alfa, 60’ların en ses getiren spor otomobili 33 Stradale’yi ortadan motorlu bir şekilde üretime almış. Genellikle kırmızı karoser rengiyle gördüğümüz 33 serisi, 1967-1969 yılları arasında sadece 18 birim üretilmiş. Onu ikonikleştiren büyük farları, en belirgin parça stillerinden birisiydi. 33 Stradale’nin temelleri Alfa Romeo’nun yarış pistlerinin bekçisi Tipo 33′den gelmekteydi.

Yani bir nevi Aston Martin Vulcan’ı yasal yol aracına dönüşümü gibi düşünebiliriz. Türk tasarımcı Uğur Şahin’de bunu günümüz modern duruşlarının eşsiz çizgilerine retro tür dokunuşlar yaparak getirmek istemiş. Güncel model serisinden ilham alınarak yapılan çizimler, insanların eski kompakt araçlar duygularını tekrar açığa çıkartacak. Hep birlikte eskiden yeniye uyarlamanın nasıl olduğuna bakalım.

Şahin’in zamanlar arasındaki geçişi takdir edilecek cinsten.

Alfa Romeo “Nivola” adını verilen modellemede, Alfa’nın karakterinden bir şey eksiltilmeden yapılmış. Stradale 33’ü geçtiğimiz sene Patrick Pieplow adında bir tasarımcı da retro yapısını kullanarak bir şeyler ortaya çıkarmıştı.

Şahin’in izlediği yolda her şey çok net gözüküyor.

52 sene öncesindeki gibi far ölçüleri büyük tutulmuş. Teknolojiye uygun olarak aynı bir insan gözünü andıran mercek ve etrafı Led aydınlatmalar çizilmiş. İtalyan markaya biraz ilginiz varsa genel yapının 4C düzleminden götürüldüğünü anlarsınız.

Ön kısmı atlayıp araç tasarımımızı profilden izlediğimiz zaman 60’ların havası daha ağır hissediliyor.

Oval burun tipinin aşağıya ani dalışı ve geriye doğru olan çizgileri muhteşem. Çamurluğa monteli dikiz aynalar çok havalı durmuyor mu? Cam ölçüleri emin olun ruhunuzu daraltmayacak. Kapı arkası hava girişleri de es geçilmemiş.

Uğur Şahin Nivola’sına olabilecek en güzel arka görünümü vermiş.

Kimse bu çok yeni bir tasarım diyemeyeceği gibi çok eski bir görünüm yorumu da yapamayacak! Alçak tavanı, arkada genişletilerek kaslı durması sağlanmış. Eskidende bu böyleydi zaten! Tel örgüyle sarılan stoplar Ledli ve yuvarlak stilde. Çamurluktan ayrılmadan gelen tampon kısmına verilen dışa çıkıntılı çift çıkış egzozlarla da aracın noktası koyulmuş.

33 Stradale’den ilham alınarak yapılan eng güzel dijital çizimlerinden birisini de Uğur Şahin yapmış oldu. Nivola abartıya kaçılmadan, insana her duyguyu yaşatacak retro duruş izleri takip edilerek kaleme alınmış. Büyük farlarından, hava girişlerine, yan camlara yumuşak geçişlere kadar atlanan hiç bir kısım olmamış. Tasarımcımızın, bundan sonraki çalışmalarında da en iyisini yapacağını biliyoruz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum