Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uganda’da Ebola Alarmı! Yetkililer Çağrıda Bulundu!

Uganda'da en son 10 yıl önce görülen Ebola virüsü tekrardan patlak verdi. Ölümcül sonuçları olan virüs için yetkililer çağrıda bulundu. İşte detaylar...
Uganda’da Ebola Alarmı! Yetkililer Çağrıda Bulundu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Genel Sekreteri Peter Mathuki, Uganda’daki Ebola salgınına yönelik basın açıklaması yaptı. EAC’ye üye ülkelere salgına yönelik bir an önce önlem almalarına yönelik çağrıda bulundu.

Mathuki, Ebola salgınına karşı müdahale planlarının hazırlanması gerektiğini aktardı. Tedbirlerin özellikle sınır bölgesinde arttırılmasının önemine değindi. Ayrıca salgının yayılmasını önlemek için test ve gözetimlerin daha sık yapılması gerektiğini vurguladı.

Üye devletlerden EAC mobil laboratuvarlarının stratejik salgın noktalarına ve çeşitli sınır giriş noktalarına konuşlandırılmasını düşünmeleri gerektiğini aktardı.

EAC Topluluğun Danışmanı (CTC) ve Üretken ve Sosyal Sektörler Genel Sekreter Vekili Dr Anthony Kafumbe konuya yönelik değerlendirmede bulundu. Mobil laboratuvarların bu tür 3. ve 4. düzey patojenlerle başa çıkma yetenekli olduğunu söyledi. Şüpheli vakaların bu taramalar sayesinde iyileşeceğini aktardı.

Uganda’da En Son 2012 Yılında Ebola Virüsüne Rastlanılmıştı

Uganda’da en son 2012 yılında Ebola virüsünün bildirildiği belirtildi. 2019 yılında komşu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Kuzey-Doğu Bölgesi’nde salgının yaşandığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Ugand’nın salgınla mücadele etme yeteneği konusunda iyimser olduğunu açıkladı. DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr Matshidiso Moeti’nin virüsü tespit edebilmek için hızla harekete geçtiği bildirildi.

Ebola virüsünün ölümcül bir hastalık olduğu ve vahşi hayvanlardan insanlara bulaştığı aktarıldı. Hatalıkta ortalama vaka ölüm oranının yüzde 50 oranında olduğunu ifade edildi.

Kuluçka süresinin 2 ila 21 gün olduğu, semptomlar gelişene kadar hastalığın yayılmadığı bilgisi paylaşıldı. Ebola virüsü ile mücadele eden Ugan’da da 19 Eylül’den bu yana 23 kişi hayatını kaybederken vaka sayısı 36’ya yükseldiği açıklandı.

Ebola Virüsü Nedir?

Virüs ilk olarak 1976 yılında Sudan’ın Nzara ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Yambuku kentlerinde ortaya çıktı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen salgının Ebola Nehri yakınında bir köyde meydana geldiği için hastalık adını buradan aldı. 2014 yılından itibaren 2 bin 698 vaka görüldü. Bu hastalardan bin 428’i öldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.