Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UEA Başkanı: Petrolde Üretim Kesintisi Durumu Daha Kötü Yapacak

UEA Başkanı Fatih Birol, OPEC’i üretim kesintisi kararı konusunda eleştirerek, getireceği sonuçlara değindi. Petrol piyasasından son gelişmeler haberimizde...
UEA Başkanı: Petrolde Üretim Kesintisi Durumu Daha Kötü Yapacak
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), 5 Ekim toplantısında aldığı karar ile günlük petrol üretimini Kasım ayından itibaren 2 milyon varil azalttı. Bu kararın altında yatan gerekçe elbette ki fiyatları desteklemekti. Ancak küresel resesyon endişeleri ekonomileri öyle bir korkuya sürükledi ki petrol talebinin düşmesi fiyatlar üzerindeki baskıyı artırdı.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol de Mısır’da düzenlenen COP27 zirvesinde bu konuya dair görüşlerini dile getirdi.

COP27 zirvesinin oturum aralarında, Bloomberg’den Francine Lacqua’nın sorularını yanıtlayan Birol, OPEC’in aldığı bu kararı eleştirdi.

Petrol üretiminde büyük bir kesinti yapılmasının, resesyon riski yaşayan ülkelerdeki durumu daha da kötüleştireceğini söyledi.

Bu kararın özellikle gelişmekte olan ülkelerde enflasyonu daha da artıran bir adım olduğunu dile getiren Birol, yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Petroldeki üretim kesintisinin zararlarını en çok Asya ve Afrika gibi enerji ihracatçısı ülkelerin göreceğini belirtiyor.

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Hızlandı

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Hızlandı
Kaynak: Paratic Piyasalar

TSİ 16.30 itibarıyla ABD türü ham petrolün varili yüzde 0,88 azalışla 88,16 dolardan, Brent petrolün ise yüzde 1,24 düşüşle 95,56 dolardan işlem görüyor.

Ham petrol haftaya 90 doların üzerinden başladı. Aynı gün 94 doları test ederek bu haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Ardından aşağı yönlü hareket eden petrol, dün akşam sularında düşüşünü hızlandırdı.

Çarşamba günkü işlemlerde 87 dolara kadar gerileyerek, aylık kaybını yüzde 4’e yaklaştırdı.

ABD Petrolde Fiyat Tahminlerini Yükseltti

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) Kasım 2022 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’nu yayımladı. Raporda, fiyat tahminlerinin yükseltildiği görüldü.

Buna göre Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatının 2023 yılında 89,33 dolar olması bekleniyor. Bir önceki raporda 88,58 dolar olması öngörülmüştü.

Ekim raporunda Brent petrol için 2023 yılı beklentisi 94,58 dolar olurken, bu tahmin de 95,33 dolar olarak yükseltildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%