Yatırım yapmaya başla!

UEA Başkanı: 2020’de Enerji Fiyatları Makul Seviyelerde Olacak

Elektrikli araç teknolojileri hakkında konuşan UEA Başkanı Fatih Birol, gelecek yıl uluslararası piyasada enerji fiyatlarının daha makul seviyelerde seyredeceğini öngördü.
UEA Başkanı: 2020’de Enerji Fiyatları Makul Seviyelerde Olacak

Cuma günü Türkiye’nin ilk yerli otomobillerinin tanıtımı yapıldı. Herkesin gururla ve büyük övgüyle dillendirdiği bu konu, hafta sonu boyunca ülke gündeminin ana maddesi oldu. Araçların seri üretimi 2022 yılında başlayacak, ilk siparişler ise başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok üst yetkili tarafından verilmeye başlandı.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Türkiye’nin dünyadaki teknolojik gelişmelere paralel bir şekilde hareket ettiğini söyledi. Elektrikli araç sektörünün küresel bir rekabet olduğunu belirterek, bu dönemde atılan adımın çok yerinde olduğunu aktardı.

Eğer hedeflendiği gibi üretimde de istenen noktaya ulaşılırsa, Türkiye’nin bu alanda çok başarılı olacağını ifade etti. Fatih Birol enerji konusunda da hem ülkemizin hem de küresel piyasaların durumunu değerlendirdi.

UEA Başkanı Birol, elektrikli araç sayısının tüm dünya genelindeki sayısının 6 milyon olduğunu belirtti.

Elektrikli AraçlarBu sayının yarısının sadece Çin’e ait olduğunu söyleyen Birol, bu ülkenin elektrikli araçları bir sanayileşme projesi olarak ele aldığını aktardı. Bunun öncelikle petrolde dışa bağımlılığı azaltmaya yardımcı olmasından ve devletin büyük miktarda teşvik vermesinden kaynaklandığını söyledi.

Bu konuda dünyada çok ciddi bir rekabet olduğunu, bu nedenle Türkiye’nin attığı adımın çok isabetli olduğunu sözlerine ekledi. Ancak batarya konusuna da aynı şekilde eğilmemiz gerektiğini belirten Birol, 2020 Davos Zirvesi’nin enerji gündemini batarya konusu seçtiklerini hatırlattı. Dünyada en fazla Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı konulardan birinin batarya alanı olduğunu kaydetti.

2020 yılında küresel anlamda enerji fiyatları daha makul seviyelere inecek.

Enerji FiyatlarıGelecek yıl özellikle sıvılaştırılmış doğal gazın artması ile doğal gaz fiyatlarının düşeceğini, hatta takip eden yılda da düşük seyredeceğini belirtti. Türkiye’nin zamanında yaptığı yatırımları doğru değerlendirerek, rekabetçi hale getirmesi durumunda, ülke ekonomisinin olumlu anlamda etkileneceğini yorumladı.

Enerji bolluğunun Türkiye için bir avantaj olduğunu söyleyen Birol, “Dünyada 570 gigavat kurulu rüzgar kapasitesi mevcut. 2030’da bunun ikiye katlanacağını öngörüyoruz. Bunun da asıl nedeni yenilenebilir enerjinin ucuz hale gelmesi. Türkiye’nin rüzgarı çok kaliteli ve potansiyeli çok yüksek. Türkiye’nin öncelikle kara rüzgar santrali yatırımlarına odaklanması gerektiğini fakat deniz üstü rüzgar potansiyelini de göz ardı etmemesi gerektiğini düşünüyorum.” ifadesine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum