Yatırım yapmaya başla!

Çinli Great Wall’dan 312 Km Menzilli Kompakt “EV ORA R1”

Çin'den bir mini elektrikli araç daha. ORA R1 ismindeki mikron EV otomobil çok ucuz ve iyi menzile sahip!
Çinli Great Wall’dan 312 Km Menzilli Kompakt “EV ORA R1”

Araçların dönüşen aktarım organları savaşına bayrağı eline alıp en önde koşanlar ülkelerden birisi Çin’dir. Pazarın en büyük dilimi orada ve hızla yükseliyor. Ciddi olduğunu da fosil yakıt araçlara başlattığı ambargolardan anlayabiliyoruz. Daha yeni filizlenen şirketlerden olan Great Wall Motors, herkesin seveceği bize göre müthiş duran bir mini araç imalatından söz etti.

Elektrikli olacak modelin fiyatı da diğerlerine göre mantıklı ve makul olacak. ORA R1‘i en başta Honda’nın mini EV grubuna hazırladığı Urban zannettik.  Çinli hiper mini modelde VW Golf’ün MK1 ilk neslinin modernize edilmiş hali gibi duruyor. Teknik detaylarda neler varmış ona bakalım.

Sevimli ORA R1, sanki plastikten yapılmış.

Yapısı temel, simple düşünceden yola çıkılarak, görselden çok, içinde barındırdığı teknolojik organlara yönelenilmesi istenmiş. Beyaz, plastik bir çerçeve içerisinde yuvarlak farlardan ve marka logosundan başka bir şey yerleştirilmemiş.

Basit yapının devamında tampona sadece kısa, şerit şeklinde Led aydınlatmalar montelenmiş.

Kombin renkle gösterilen ORA R1’in fiyat performans ilişkisi çok konuşulacak.

Yapısı hakkında genel olarak konuştuk. Küçük, sevimli ve temel ögelere yer verilmiş! Great Wall, Çin içerisinde satılacak mini EV modeli için 8.650 dolar fiyat biçmiş. Fiyat aralığı 11.000 dolara kadar çıkıyor. Satış rakamı gerçekten iddialı. Belki GM’nin Çin’e yaptığı mikro ölçülerdeki otomobil ucuz olabilir ancak aşırı küçük!

ORA R1, tekerleklere enerjiyi 33 kWh’lık pillerden aktaracak.

Şimdi vereceğimiz rakamlar bundan 2 veya 3 yıl öncesine kadar böyle değildi. 33 kWh‘lık batarya paketine sahip olacak ORA R1, tek şarjla 312 km gidecek. En azından şirketi öyle söylüyor. Gerçek hayat şartlarında ORA R1 en fazla 230 ile 250 km arasında menzilde hareket edecek.

35 kW‘lık elektrik motoru da mini ölçülerde aktarımlar yapacak. Tamamen şehir içi odaklı yapılan ORA R1 maksimum saatte 100 km ile 105 km arasında sürat yapabilecek.

Kokpitin sade görünümüyle birlikte sadece gerekli olanlara yer verilmiş.

Temel olan koltuk, direksiyon simidi ve kapı panelleri gibi kısımlar da gördüğümüz kadarıyla orta kalitede tutulmuş. En net olarak üst kısma konumlandırılmış büyük bilgi ekranını farkrediyoruz.

Çinli ORA R1’i satın aldığınızda 3 yıl 120.000 km gibi iyi sayılabilecek bir garanti beraberinde geliyor. Yanılmıyorsak elektronik yapıya bağlı her malzeme için de 8 yıl veya 150.000 km garanti veriliyor. 2019 yılının başlarında satışa çıkarılması beklenen ORA R1’i siz nasıl buldunuz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum