Yatırım yapmaya başla!

Üçüncü Çeyrek Kazanç Sezonunda Kârların Düşmesi Bekleniyor

Üçüncü çeyrek kazanç sezonu önümüzdeki hafta başlarken kârların düşmesi bekleniyor.
Üçüncü Çeyrek Kazanç Sezonunda Kârların Düşmesi Bekleniyor

Üçüncü çeyrek kazanç sezonu önümüzdeki hafta başlıyor ve ticaret savaşının şirketlerin bilançolarına ne maliyetler çıkardığı merakla bekleniyor.

Sonuçlarına açıklayacakların en başında Salı günü rapor duyuracak J.P. Morgan, Citigroup, Wells Fargo, BlackRock ve Goldman Sachs varken, hafta sonuna kadar Alcoa ve Honeywell de dahil olmak üzere endüstriyel, teknoloji, ulaştırma ve tüketici firmaları çeyrek rakamlarını bildirecek. Netflix, CSX ve IBM Çarşamba günü, tüketici devi Coca-Cola ise Cuma günü sonuç açıklayacak.

Kazançların yanı sıra gelecek hafta Çarşamba günkü perakende satışlar ve Perşembe günkü sanayi üretimi dahil bazı önemli ekonomik raporlar da gündeme gelecek.

Üçüncü Çeyrek Kazanç Sezonu Ekonomik Raporlar Açıklanacak Refinitiv verilerine göre S&P 500‘ün kazançlarının, ikinci çeyrekte yüzde 3’ten fazla büyüdükten sonra üçüncü çeyrekte yüzde 3.1 oranında düşmesi bekleniyor. İkinci çeyrek için de kazançların negatiften düze olması beklense de sonuçlar, düşürülmüş beklentileri yenmişti. Credit Suisse’de stgratejist olan Patrick Palfrey, bu noktada; “negatif olacak mıyız, yoksa olmayacak mıyız, bu odak noktası olacak” dedi.

Palfrey, marjların enerji de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte düştüğünü belirtti.

Marjlar Petrol Düşüş Birlikte Düşecek Petrol, küresel büyüme ve ticaret savaşları ile ilgili endişelere, normalde onu daha yukarılara götürebilecek jeopolitik gelişmelere kıyasla daha fazla cevap veriyordu. Zaten Batı Teksas (WTI) türü ham petrol, üçüncü çeyrekte yüzde 7.5 azalmıştı. Stratejist Palfrey burada; “Şirketlerin, zamanlarının önemli bir kısmını ticaret tarifelerinin etkisi hakkında konuşmaya ayıracaklarını düşünüyoruz, Amaç kazançlardaki düşüşün ne kadarının bu baskılardan geldiğini tespit etmektir” dedi.

Credit Suisse’e göre enerji sektörü kazançlarının yüzde 32 oranında düşmesi, gelirlerin ise yüzde 9.5 oranında düşmesi bekleniyor.

Enerji Sektörü Kazanç Yüzde 32 Düşecek Refinitiv de enerji tahminleri dahil edilmeden S&P karlarının sadece yüzde 1 oranında düşeceğini öngördü. Palfrey genel olarak kazançların yüzde 4.2 oranında azalacağını ve borsada kazanç sezonu boyunca fazla ilerleme olmayacağını aktardı. Palflrey, teknoloji ve iletişim şirketlerini içeren “teknoloji artı” olarak adlandırdığı bir grubun, gelir artışı sağlam olsa da, bu çeyreğin en büyük marj darbelerinden bazılarını aldığını söyledi.

Bu şirketler arasında Alphabet, Amazon, Apple, Facebook, IBM ve Micron’un olduğu belirtilirken, diğer tüm S&P şirketleri için yüzde 3.6’lık oran ile karşılaştırıldığında bir grup olarak marjlarının yüzde 14.8 daralmasının beklendiği kaydedildi.

ExxonMobil ile Occidental Petroleum, en büyük marj darbesini alacak şirket listesinin başında gelirken Exxon’un marjlarda yüzde 34’lük bir düşüş gördüğü belirtildi.

ExxonMobil ile Occidental Petroleum En Büyük Marj Darbesi Alacak Ve Credit Suisse bunun S&P 500 kazanç artışını yüzde 0.6 azaltacağını aktardı. Credit Suisse, Amazon marjlarındaki düşüşün %42.5 olmasının beklendiğin ve bunun da S&P 500 kazanç artışını yüzde 0.3 düşüreceğini bildirdi. Bespoke’un kurucu ortağı Paul Hickey; “En azından kazançlar için nispeten olumlu bir zemin var.

Çin ticaretinin tamamında biraz netlik görmeliyiz” dedi. Palfrey, piyasanın imalat sektöründeki yavaşlama dahil olmak üzere birçok faktör tarafından engellendiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Endüstri verilerinde bir gelişme olmadan ve verim eğrisi ters çevrilmeden pazarın anlamlı şekilde yukarıya hareket etmesinin zor olacağını düşünüyorum.” Üçüncü çeyrek kazançları konusundaki tüm bu aşağı yönlü beklentilere rağmen Çin ve ABD’nin bir ticaret anlaşmasının ilk aşamasını açıklamalarının ardından şirketlerin daha olumlu görünümler açıklayabileceği de söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum