Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Üçüncü Çeyrekte Dünyanın En Çok Satan Akıllı Telefon Markaları Açıklandı

Akıllı telefon pazarının önde gelen üç firması Samsung, Apple ve Huawei’ye ait veriler araştırma şirketi Gartner tarafından açıklandı.
Üçüncü Çeyrekte Dünyanın En Çok Satan Akıllı Telefon Markaları Açıklandı
HABER GİRİŞ

Son yıllarda teknoloji dünyasında akıllı telefon markaları arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmaya başladı. Gelişen teknoloji ile beraber sektörün önde gelen şirketleri, en iyi akıllı telefon modellerini üretmek için birbirleri ile mücadele halinde. Bu durum haliyle şirketlerin satış rakamlarına yansıyor.

Akıllı telefon denince sektörün en büyük 3 firması hiç kuşkusuz Apple, Huawei ve Samsung olmakta. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Apple’ı geçen Huawei’nin, 2020 yılında 1 numara olmayı hedeflediği biliniyor. Araştırma şirketi Gartner, sektörün öncü firmalarının üçüncü çeyrek itibari ile sahip olduğu satış oranlarını açıkladı.

Samsung Apple ve Huawei Rekabetinde Son Durum

Samsung Apple ve Huawei Rekabetinde Son Durum

Gartner’in hazırlamış olduğu rapor, akıllı telefon piyasasında yaşanan son durumu gözler önüne koyuyor. Verilere göre üçüncü çeyrekte satılan akıllı telefon oranında yüzde 1.4 artış yaşanarak 389 milyon adede ulaşılmış durumda. Raporda en çok satan akıllı telefon markasının değişmediği görülüyor.

İkinci çeyrekte olduğu gibi üçüncü çeyrek itibari ile Samsung yine lider durumda. Ancak şirketin bir önceki çeyreğe göre 12 milyon daha az akıllı telefon sattığı belirtildi. Son dönemde Apple’ı koltuğundan ederek ikinci sırada yer alan Çinli teknoloji devi Huawei ise geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre pazar payını yüzde 9.5’ten yüzde 13.5’e çıkarmayı başardı. Rakamlara göre şirketin toplamda 16 milyon adet daha fazla akıllı telefon sattığı görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Akıllı Telefon Rekabetinde Göze Çarpanlar

Akıllı Telefon Rekabetinde Göze Çarpanlar

ABD’li teknoloji devi Apple ise üçüncü çeyrek itibari ile pazar payını sadece 0.1 oranında artırdı. Gartner tarafından hazırlanan raporda üç teknoloji devinin dışında başka başka üreticilerinde atak yaptığı görülüyor. Bu firmalar arasında Xiaomi’nin karşımıza çıktığını görüyoruz. Şirket her geçen gün Apple ve Huawei’ye biraz daha yaklaşıyor ve bu istikrarını satış rakamlarına yansıtıyor.

Xiaomi bir önceki çeyreğe göre 7 milyon adet daha fazla akıllı telefon satmayı başarmış. Listede göze çarpan bir diğer firma ise son dönemdeki çıkışı ile dikkat çeken Oppo oldu. Şirket her ne kadar bir önceki çeyreğe göre yerinde saysa da, çıkarmış olduğu akıllı telefon modelleri ile ilgiyi üstüne toplamayı başarıyor. Önümüzdeki yıl itibari ile katlanabilir akıllı telefonların piyasaya çıkması ile beraber rekabetin nasıl şekilleneceği merak edilen ayrı bir konu olmakta.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın