Yatırım yapmaya başla!

Poşet Düzenlemesi Hem Ekonomiye Hem Çevreye Katkı Sağlayacak!

Plastik alışveriş poşetleriyle ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olacak düzenleme ve haberin detayları;
Poşet Düzenlemesi Hem Ekonomiye Hem Çevreye Katkı Sağlayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plastik alışveriş poşetleriyle ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

1 Ocak 2018’de yürürlüğe girecek olan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ne göre plastik alışveriş poşetleri ücretli olacak. Taban ücret ise Bakanlık tarafından belirlenecek. Yalnızca çok hafif plastik torbalar uygulamanın dışında kalacak.

Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması çalışmalarının verim ve etkinliğinin artırılması için hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Plastik Poşetleri ile YönetmelikBuna göre; plastik poşetler 1 Ocak 2019‘dan itibaren mesafeli sözleşmelerle yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücretsiz verilmeyecek, ücretsiz temin edilmesine imkan verecek herhangi bir promosyona ya da kampanyaya dahil edilemeyecek.

Yönetmeliğin temel amacı gereksiz plastik poşet kullanımının önüne geçilmesi ve hem görsel hem de çevresel kirliliğin önlenmesi.

Plastik Poşetlerle İlgili yönetmelik Resmi Gazete'de Yayımlandı1 Ocak 2018’te yürürlüğe girecek yönetmelikle 31 Aralık 2019’a kadar kişi başı yıllık plastik torba kullanımının 90’ı aşmaması planlanıyor. Söz konusu miktarın 31 Aralık 2025’de ise en fazla 40 olacağı öngörülüyor.

Plastik poşetin ücreti; piyasa koşulları ve ilgili sektör temsilcilerinden oluşan komisyonun önerileriyle Bakanlık tarafından belirlenerek, yıl boyunca aynı tarife uygulanacak.

Yönetmenlik Hem Ekonomi Hem Çevreye Katkı Sağlayacak Diğer taraftan; lisanslı atık tesislerinin kriterlerinin de değiştirildiği yeni yönetmeliğe göre üç farklı tip toplama ayırma tesisi belirlendi. Yönetmelikle ilgili konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek ise uygulamanın hem ekonomiye hem de çevreye olumlu katkısı olacağını söyledi.

Kriterleri belirlenen toplama arıtma tesisleri, 400 bin ve üzeri, 100 – 400 bin arası ve 100 bine kadar olan nüfusa hizmet verecek şekilde ayarlanacak. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ni inceleyebilirler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum