Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

‘Uçan Fransız’ Flyboard Air Aracı ile Manş Denizini Geçmeyi Başardı‘Uçan Fransız’ Flyboard Air Aracı ile Manş Denizini Geçmeyi Başardı

Ekstrem sporcuların zaman zaman sergiledikleri performanslar izleyenlere doyumsuz anlar yaşatıyor. Bunların yenisine Fransız sporcu Franky Zapata’nın ortaya koyduğu performans eklendi. ‘Uçan Fransız’ lakaplı spordu icat ettiği Flyboard Air aracı ile kırılması güç bir rekora imza attı.

Ekstrem spordu aracını kullanarak Manş Denizi’ni geçmeyi başardı. Usta sporcu Fransa’nın güneyinde bulunan Sangatte’den kalkış yaptı ve 22 dakika içerisinde İngiltere’nin St Margaret Bay’e iniş yaptı.

Franky Zapata, Flyboard Air adını verdiği ve kendi yarattığı aracı ile 35 kilometre mesafe kaydetti. Uçuş sırasında saatte 177 km hızlara ulaşan sporcu, ortaya koymuş olduğu performanstan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Zapata açıklamasında “Bundan tam üç yıl önce bir cihaz icat etmiştik…Şimdiyse o cihazı kullanarak Manş Denizi’ni geçiyoruz. Gerçekten de çılgınca bir şey. Bu tarihi bir an mı veya değil mi bilmiyorum, zaman gösterecek.” ifadelerine yer verdi.

40 yaşındaki çılgın sporcunun Flyboard aracının deposundaki yakıt 10 dakika gitmeye yetiyor. Manş Denizi’nin geçilmesi için Zapata kendisine eşlik eden helikopterlerden sürekli yakıt almak durumunda kaldı. Zorlu yolculukta Zapata’ya 3 helikopter eşlik etti. Fransız sporcu geçtiğimiz ay yine Manş Denizi’ni geçmeyi denemiş ancak başarısız olmuştu. İkinci denemesinde Zapata Manş Denizi’ni geçmeyi başardı.

Flyboard Air aracı beş adet turbo fan motora sahip ve 250 beygir güç üretiyor. Geliştirilen aracın hem askeri hem de kişisel eğlence alanında kullanılabileceği belirtiliyor. Fransız sporcunun Manş Denizi’ni geçtiği anlara dair görüntüleri videodan izleyebilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okur