Yatırım yapmaya başla!

Uçağı Rötar Yapana En Az 200 Euro Tazminat!

Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik taslağı ile uçakları rötar yapması ya da iptal olması halinde yolcular en az 200 Euro ödeme yapılacak.
Uçağı Rötar Yapana En Az 200 Euro Tazminat!

Günümüzde ülkemizde de havayolu kullanımı giderek artış gösteriyor. Fakat çoğu zaman havayolunu tercih eden yolcular saatlerce rötar yapan uçaklarını beklemek zorunda kalıyorlar. Artık yaşanan bu sıkıntıya özel bir yönetmelik geliyor ve yolcuların mağduriyetleri büyük ölçüde giderilecek gibi görünüyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik taslağı sayesinde uçakları rötar yapan veya uçuşları iptal olan yolculara mesafeye göre 200 Euro ila 600 Euro aralığında tazminat ödenecek. Sektörün görüşüne sunulacak olan bu taslak, geri dönüşler olumlu olduğu takdirde yürürlüğe girecek.

İç Hatlarda 50 Euro ila 100 Euro Tazminat Ödenecek!

İç Hatlarda 50 Euro ila 100 Euro Tazminat Ödenecek!Yeniden düzenlenen sivil havacılık taslağı, neredeyse tamamıyla yolcu dostu olarak yürürlüğe girecek. Hazırlanan taslağa göre iç hatlar uçuşu iptal olan yolcular için 100 Euro’luk tazminat ödenecek. Elbette ki bu durum kısa süreli rötarlar için de geçerli olacak. Uçuş saatinden itibaren iç hatlarda en az 3 saat içerisinde varış noktasına ulaşamayan yolculara 50 Euro tazminat ödenecek. Ayrıca biletinizi almadan önce SHGM Yolcu Hakları Broşürü ile de haklarınızı öğrenebilirsiniz.

Dış Hatlarda Mesafeye Göre Ödenecek Tazminat Değişiyor!

Dış Hatlarda Mesafeye Göre Ödenecek Tazminat Değişiyor!İç hatlarda durum böyleyken, dış hat uçuşlarında ise en fazla 1.500 km mesafeli uçuşlar için 3 saat ve daha fazla sürede yolcuların son varış noktasına ulaşamamaları halinde 125 Euro, 1.500 ile 3.500 km arasındaki uçuşların 5 saati geçmesi halinde ise 200 Euro tazminat hakkı verilecek. 3.500 kilometreden daha uzun uçuşlar da varış noktasına ulaşmaları gereken sürenin iki katına çıktıkları takdirde ise yolcular en az 300 Euro’luk tazminat hakkına ulaşacaklar.  

Seyahatten Vazgeçenler de Ödeme Alabilecek!

Seyahatten Vazgeçenler de Ödeme Alabilecek!Yolcu dostu olan bu taslakta seyahatten vazgeçen yolcular da düşünülmüş. Yönetmelikte belirtilen süre içerisinde uçuştan vazgeçen yolcular da hem tazminat hem de bilet ücretlerini geri alabilecekler. Uçmaktan vazgeçen yolcuların kalkış zamanından en az 14 gün önce iptal ettiklerini bildirmeleri gerekecek. Aksi takdirde tazminattan yararlanamayacaklar.

Peki, havayolu ile ulaşımı çok daha cazip hale getirecek gibi görünen bu yeni yönetmelikle ilgili sizlerin düşünceleri nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum