Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Üç Gündür Taban Giden SASA ve Hektaş Sektör Endeksini Dibe Çekti

BIST 100 endeksi, SASA ve Hektaş hisselerindeki yüzde 10’luk düşüşün etkisiyle negatif seyrederken, kimya endeksi yüzde 4 geriledi.
Üç Gündür Taban Giden SASA ve Hektaş Sektör Endeksini Dibe Çekti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’daki negatif hava bugün de devam ediyor. Geçen haftanın son iki işlem gününde sert satışların yaşandığı yurt içi piyasaları, 21 Kasım işlemlerine de düşüşle başladı. BIST 100 endeksi Sasa ve Hektaş hisselerindeki düşüşlerin öncülüğünde yüzde 0,60 değer kaybıyla açıldı.

4.499 puandan açılan endeks, saat 14.50 itibarıyla yüzde 0,60 ekside 4.500 puandan işlem görürken, gün içinde 4.463’e kadar geriledi.

Sektör endeksleri arasında en fazla düşen malum iki hissenin yer aldığı BIST kimya, petrol ve plastik oldu.

Endeks yüzde 4’e yakın kayıpla günün en fazla azalanı olarak ilk sırada yer aldı.

An itibarıyla bankacılık endeksi yüzde 0,60, iletişim yüzde 0,29, spor yüzde 1,82, ticaret yüzde 2,61, turizm yüzde 1,47 ve ulaştırma yüzde 1,42 ekside işlem görüyor. En fazla artanlar arasında ise yüzde 2,02’yle taş ve toprak, yüzde 2,60’la sigorta, yüzde 3,41’le madencilik, yüzde 1,59’la inşaat, yüzde 3,37’yle elektrik yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

SASA ve HEKTS Yine Taban Yaptı!

SASA ve HEKTS Yine Taban Yaptı!
Kaynak: Paratic Piyasalar

Günün en fazla gerileyen endeksi olan XKMYA’nın bileşenlerine bakıldığında, son dönemin gözde hisselerinden olan SASA ve HEKTS’taki düşüşler dikkat çekiyor. Günlerce rekor kırarak yatırımcılarına yüksek getiri sunan bu hisseler, Perşembe ve Cuma gününde yüzde 10’luk düşüş gösterdikten sonra, yeni haftanın ilk gününde de taban yaptı.

Seans açılışıyla birlikte devre kesiciye giren hisseler can yakmaya devam ediyor. Hektaş hissesi 51,30 liralık rekordan 37,40, Sasa hissesi ise 189,10 liralık rekordan 135,90’a geriledi.

Bu iki hissedeki sert yükseliş son haftalarda borsa bilgisi olmayanların bile piyasalara girmesine sebep oldu. Birçok kişiye borsaya girdiği gibi kayıp yaşatan hisselerdeki düşüşler ise en fazla konuşulan konular arasında ilk sıralara yerleşti.

SASA ve Hektaş’taki Düşüş Devam Eder mi?

Ömer Faruk Zorbacı’nın analizine göre SASA hisseleri 135 – 145 lira arasında biraz frenleyecek. Ancak bu bandın altına inerse daha da aşağılara doğru geri çekilme olacak.

Pivot noktasının 102 – 103 lira seviyelerinde görüldüğünü söyleyen analist, 160 liranın altındaki seviyelerin negatif, üstünün ise pozitif olarak değerlendirileceğini belirtti.

Direnç seviyelerini 155 – 160 ve 165 lira olarak sıraladı. SASA’da son haftalarda bireysel yatırımcılar tarafından alımlar geldiğini fakat Bank of America tarafından da satışların geldiğini söyledi.

Hektaş’ın da yatırımcıların en çok tercih ettiği hisselerden olduğunu söyleyen Zorbacı, destek seviyelerinin 40 – 38 – 35 olduğunu açıkladı.

Takip edilmesi gereken direnç seviyelerinin 44 – 45 olduğunu belirten analist, Hektaş’ta 42’nin kritik olduğuna dikkat çekti. Bunun üstüne kendini atabilirse yükseliş beklentisinin oluşacağını yorumladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın