Yatırım yapmaya başla!

UBS Analistlerine Göre Faiz Artışına Rağmen TL Cazip Değil!

İsviçre merkezli yatırım bankası UBS analistleri tarafından yayınlanan notta, Çarşamba günkü faiz artışına rağmen TL'nin halen cazip olmadığı bildirildi.
UBS Analistlerine Göre Faiz Artışına Rağmen TL Cazip Değil!

TCMB’nin Çarşamba günü olağanüstü toplanarak geç likidite penceresi borç verme faiz oranının 300 baz puan artırmasının ardından, yerli ve yabancı birçok kurumun analisti değerlendirmede bulundu.

Birçok kişi bu kararın alınmasında çok geç kalındığını, daha önce yapılsaydı daha küçük bir artışın yeterli olacağını ve Haziran toplantısında yeni bir artışın daha gerekebileceğini söyledi. İsviçre merkezli yatırım bankası UBS tarafından yapılan değerlendirmede ise Türk lirasının faiz artışına rağmen cazibesini kazanmadığı bildirildi.

UBS analistleri müşterilere yolladığı notta; TCMB’nin Çarşamba günü gerçekleştirdiği faiz artışına rağmen TL’nin hala yeterince cazip olmadığını belirtti.

Bankanın Gyorgy Kovacs ve Bhanu Baweja adındaki analistleri, yüksek seyreden petrol fiyatlarının Türkiye’nin cari açığı üzerinde daha fazla baskı yapacağını söyledi. Türkiye’de 2014 ve 2017 yıllarının başlarında gerçekleşen faiz artışlarının ardından, ABD tahvil faizlerindeki düşüşlerin bu kez mümkün olmadığı bildirildi. Türkiye’nin Rusya, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerle rekabet içerisinde olduğu belirtilirken, bu ülkelerin hiçbirinin Türkiye kadar yurt dışı hassaslıklara sahip olmadığı ifade edildi.

Yapılan yorumda, yerli yatırımcıların dolarizasyona gitmeleri halinde kurun daha da baskı altında kalacağı söylendi.

Nitekim dün de yerli yatırımcının dolara çok fazla yüklenmesi neticesinde kur 4,79 seviyesine kadar çıkmıştı. Oysaki bir gün önce Merkez Bankası’nın faiz artırımı müdahalesi ile TL kazançlarının bir kısmını geri aldı. Kurdaki düşük seviyenin kalıcılık sağlamaması sebebiyle Merkez Bankası art arda yeni yöntemlerini devreye soktu.

Bu sabah ise ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin ödenmesinde, sabit kur uygulanacağını duyurdu. Dolar bu hamle sonrasında 4,69 liraya gerilese de dalgalanmasını durdurmadı ve yeniden yükselişe geçti. Saat 16:15 itibariyle 4,7161 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro ise 5,4991’e gerilemiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum