Yatırım yapmaya başla!

UBS Önümüzdeki 10 Yıl için Düşük Getiri ve Yüksek Volatilite Bekliyor

UBS, önümüzdeki 10 yıl için daha düşük getiri ve daha yüksek oynaklık beklediğini söyledi.
UBS Önümüzdeki 10 Yıl için Düşük Getiri ve Yüksek Volatilite Bekliyor

İsviçreli bankacılık devi UBS, çoğu finansal varlık için 10 yıllık düşük getiri ve daha yüksek oynaklık beklediğini söyledi. Perşembe günü yayınlanan bir raporda UBS, gelişmiş ülkelerde 25 milyon azalan çalışma çağında nüfusu, yüksek gelirli bireyler için daha az uygun politik zemini ve küreselleşmenin geri çevrilmesini de içeren bir 2030 vizyonu ortaya koydu.

UBS Yöneticisi Mark Haefele, beklenen dönüşüm on yılının son 10 yıla kıyasla çoğu varlık için düşük getiri ve yüksek oynaklık anlamına geleceğini, dolayısıyla belirli bir getiri düzeyini hedefleyen yatırımcıların hisseler gibi daha riskli varlıklara tahsisatlarını arttırmaları gerekebileceğini dile getirdi.

Raporda en üstteki yüzde 1’lik dilime ait ABD’deki servet yüzdesinin, 1930’lardan bu yana ilk kez en dipteki yüzde 90’ınkinin servetiyle aynı değere yaklaştığı belirtildi.

UBS 2030 Eşitsizlik Vurgusu Bu nedenle servetin yeniden dağıtılması yönünde politikaların önümüzdeki on yılda popülerlik kazanacağını öngördü. UBS ekonomistleri; “ABD ve İngiltere gibi ülkelerdeki sol eğilimli partiler, gelir ve servet eşitsizliği için giderek daha radikal yönergeler öneriyorlar” diyerek eşitsizliğin nedenleri arasında daha düşük kurumlar vergisi oranları, otomasyon, küreselleşmiş tedarik zincirleri ve süperstar firmaların yükselişini gösterdi.

Önümüzdeki aylardaki seçimlerin servet yoğunlaşmasının politik sınırlarına ulaşıp ulaşmadığını gösterecek olmasına rağmen yatırımcıların önümüzdeki 10 yıl için daha yüksek vergilere, daha fazla düzenlemeye ve antitröst önlemlere hazırlanması gerektiği aktarıldı.

UBS Yatırımcı 10 Yıl Daha Fazla Düzenleme Antitröst Vergi Hazırlanmalı Ayrıca para politikasının rolünün Ray Dalio’nun para politikası 3 olarak adlandırdığı şeye dönüşeceğini öne sürdü. Burada maliye politikası, ekonomileri teşvik etmede para politikasının yanı sıra daha büyük bir rol üstleniyordu ki en uç örnek, merkez bankalarının basılı banknotları doğrudan tüketicilere ve hükümetlere teslim etmesi olarak verildi.

“Böyle bir politika daha yüksek tüketim, devlet harcamaları ve ekonomik büyüme ile sonuçlanabilir ya da enflasyonist felaketle bitebilir” dedi. Hisse getirilerinin son 10 yıldan çok daha düşük olmasını bekleyen UBS, gelişmiş piyasalarda yerel para cinsinden yıllık yüzde %4-%6 nominal getiri umduğunu söyledi.

Bunun öncelikle mütevazı ekonomik büyüme, kar marjlarının daralması ve yaşlanan nüfustan kaynaklanacağı dile getirildi. Bununla birlikte, hisse senetlerinin başta gelişmekte olan piyasalar olmak üzere diğer varlık sınıflarının çoğundan daha fazla getiri sağlaması gerektiği yazıldı. UBS, volatilite yüksek kalacak olsa da uzun vadeli kar büyümesi için daha iyi potansiyel sayesinde ABD doları cinsinden yıllık yüzde 9 civarında getiri sağlayacağını tahmin etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum