Yatırım yapmaya başla!

UBS’ye Göre Küresel Ekonomi Kötüleşmek Üzere

UBS, 2020 küresel ekonomi ve piyasalar görünümü raporunda pek de iyimser olmayan tahminler paylaştı.
UBS’ye Göre Küresel Ekonomi Kötüleşmek Üzere

UBS’nin bu hafta başlarında yayınlanan 400 sayfanın üzerindeki 2020 küresel ekonomi ve piyasalar görünümü raporunda dikkat çeken şey; “işler iyileşmeden önce daha kötüye gidecek” ifadeleri oldu.

İsviçre’nin en büyük bankası olan UBS’nin raporunda yaklaşık 40 stratejist ve ekonomist iş birliği yaptı. UBS ekibi, küresel ticaretteki aksamaların son iki yılda küresel ekonomik büyümedeki en büyük engel olduğunu belirtti. Bunun birçok ülkede dış talebi azaltarak endüstriyel üretimde düşüşe neden olduğu söylendi. Ayrıca işlerin nasıl ilerlediğini görmek için bekleyen işletmeler tarafından yapılan yatırımların azalmasına da yol açtı.

Bununla birlikte son endüstri ve imalat zayıflıklarında tarifelerle ticaretten daha fazlasının olduğu vurgulandı.

UBS Endüstri ve İmalat Zayıflığı Arkasında Ticaret Tarife Fazlası Var UBS, 2017 yılı sonundan bu yana sanayi üretimindeki yavaşlamanın yarısını küresel otomobil üretimindeki düşüşe bağladı. Öte yandan düşük petrol fiyatları da ABD’nin shale üretimini engelledi ki banka bu zaman zarfında ABD üretiminin küresel endüstriyel yavaşlamanın dörtte birini oluşturduğunu tahmin etti. Birçok şey ABD-Çin ticaret savaşının nasıl ilerleyeceğine bağlıyken UBS temel senaryosunda küresel gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin 2019’daki yüzde 3.1’den 2020’de yüzde 3.0’a gerileyeceğini öngördü.

Bu IMF’nin tahminin aşağısındaydı ki UBS’nin ABD ve Çin malları üzerindeki tarifelerin kaldırılması konusunda daha karamsar olduğu bildirildi.

UBS 2019 2020 Büyüme BeklentisiUBS, küresel hisse senetlerinin bu yıl yüzde 17’lik bir artışın ardından gelecek yıl yüzde 4’ten daha az artmasını beklediğini belirtti. ABD’nin 2020 ABD GSYİH büyümesi için temel senaryosu yüzde 1.1’ken, birinci ve ikinci çeyrekteki büyüme oranları yüzde 0.5 ve yüzde 0.3, üçüncü ve dördüncü çeyrekteki büyüme oranları ise yüzde 1.7 ve yüzde 2 oldu.

2019 içinse ABD ekonomisinin yüzde 2.2 büyüdüğünü tahmin etti. ABD-Çin müzakerelerinin dağıldığı ve tüm tarifelerin yüzde 30’a çıktığı senaryoda ise UBS, küresel büyümenin yüzde 2.8’e gerilediğini ve ABD büyümesinin yüzde 1.0’e düştüğünü öngördü.

Böyle bir durumda dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmeye ve tahvil getirilerinin düşmeye devam etmesini bekledikleri kaydedildi. Ayriyeten küresel hisse senedi piyasalarında yüzde 5 düşüş gördü. Tüm tarifelerin kaldırıldığı alternatif ticaret savaşı senaryolarında bile UBS, küresel büyümenin çok fazla rahatlamasını beklemedi.

“Kapatılan firmalar tekrar açılamaz, işlerini kaybeden ve yenilerini bulanların yaşadıkları gelir kaybı telafi edilemez ve alternatif tedarikçiler bulan işletmelerin Çin’e dönmeyeceklerini düşünüyoruz.” diyen uzmanlar, bununla birlikte ticaret savaşına son verilmesinin borsalara hız kazandırarak küresel hisse senetlerini yüzde 10 artıracağını öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum