Yatırım yapmaya başla!

UBS Zorlu Geçen İlk Çeyrek Sonrası Net Kârında %27 Düşüş Kaydetti

Zorlu piyasa koşullarına işaret eden UBS'nin net kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında düşüş kaydetti.
UBS Zorlu Geçen İlk Çeyrek Sonrası Net Kârında %27 Düşüş Kaydetti

UBS, 2019 yılının ilk çeyreğinin zorlu geçtiğine işaret etti ve net kârının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında düştüğünü açıkladı. İsviçreli banka 1,1 milyar dolar net kâr elde ederken, Reuters anketi beklentisi 848 milyon dolar düzeyindeydi. Buna karşın geçen yıl güçlü bir ilk çeyrek geçirmiş ve 1,57 milyar dolar net kâr elde etmişti.

UBS’nin ilk çeyrek operasyon kârı, bir yıl önce 8,2 milyar dolarken, bu yıl 7,2 milyar dolar düzeyinde açıklandı.

UBS İlk Çeyrek Operasyon KarıBanka maddi özkaynak getirisi ise 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 13,5 iken, 2019’un ilk çeyreğinte yüzde 9,8’e geriledi. Çekirdek sermaye yeterlilik oranı da bir yıl önce yüzde 13,1 oranındayken, bu yıl yüzde 13 oldu.

Grubun icra kurulu başkanı Sergio Ermotti yaptığı açıklamasında, çok zorlu bir çeyrek olduğunu; ancak sonuçların esnekliğinden memnun kaldığını söyledi. Bankanın varlık yönetim bölümü ve yatırım bankacılığı birimi, 2018 yılının ilk çeyreğine göre çok daha düşük bir işletme kârı elde etti.

Bankanın varlık yönetimi bölümünün bir yıl önceki 1,1 milyar dolarlık işletme gelirine karşılık bu yıl 873 milyon dolar elde etti.

Varlık Yönetimi Bölümü 873 Milyon Dolar KarYatırım bankacılığında işletme gelirine ise bir yıl önce 619 milyon dolar iken bu yıl 221 milyon dolara geriledi. UBS bunun başlıca Avrupa ve Asya’daki zorlu ticaret ortamından kaynaklandığını ifade etti.

CNBC’den Joumanna Brecetche’ye konuşan Ermotti, bankanın 2018 yılında daha iyi performans gösterdiğini ve bunun yatırım bankacılığı birimindeki kârda yüzde 64’lük düşüşü vurguladığını söyledi. Ermotti, “Geçen yıl, tüm akranlarımızı yönetim kurulundan daha iyi performans gösterdik ve bu nedenle yıllık bazda karşılaştırma bizim için oldukça zor,” dedi.

Zorlu bir başlangıca rağmen UBS, önümüzdeki aylarda ekonomik büyüme ve piyasa performansının iyileşip istikrar kazanmasını bekliyor.

UBS Gelecek Aylardan UmutluBanka, “Bu ortamdan faydalanma ihtimalimiz yüksek. Daha yüksek yatırım yapılan varlıkların, 2019’un ilk çeyreğine kıyasla Global Varlık ve Portföy Yönetimi’nde tekrarlayan gelirlerde artışa yol açması bekleniyor,” açıklamasında bulundu.

Ermotti, 2018 yılının sonunda açıkladığı gibi İsviçre bankasının hisse senetlerinin 1 milyar dolara kadar geri alım yapmayı hedeflediğini de doğruladı. Basında çıkan haberlerde, USD’nın Deutsche Bank’ın varlık yönetimi bölümü ile potansiyel bir birleşme hakkında görüşmelerde bulunduğu öne sürüldü. Ermotti bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

Ermotti, “Söylentiler hakkında yorum yapmıyoruz. Bence varlık yönetimi işimiz muazzam bir dönüşümden geçti, iş alanlarında çok başarılı. Varlık yönetimi endüstrisi etrafında söylenler olması şaşırtıcı değil, ancak belirli söylentiler hakkında yorum yapmıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum