Yatırım yapmaya başla!

UBS CEO’su Ermotti Parasal Gevşemenin Getireceği Riskleri Değerlendirdi

UBS CEO'su Ermotti, küresel merkez bankalarının parasal gevşemeye gitmesi halinde varlık balonu riskiyle karşı karşıya olacağımızı söyledi.
UBS CEO’su Ermotti Parasal Gevşemenin Getireceği Riskleri Değerlendirdi

Bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yanında ABD ve Avrupa merkez bankaları da politika faiz oranlarını açıklayacak. Genel olarak beklenti faiz indirimi yapılması yönünde. Küresel merkez bankalarının Temmuz toplantıları öncesinde değerlendirme yapan UBS Group AG CEO’su Sergio Ermotti, yeni parasal gevşemeye yönelik uyarıda bulunarak, varlık balonu riski içerdiğini söyledi.

Ermotti, merkez bankalarının bilançolarını genişletmeleri konusunda çok dikkatli olacağını dile getirdi.

UBS Parasal Genişleme RiskleriBöyle bir durumun varlık balonu yaratabileceğini aktaran Ermotti, Avrupa’nın yapması gerekenin ekonomik ve siyasi reformlara odaklanmak olduğunu belirtti. Piyasanın Avrupa Merkez Bankası’nın bu yıl varlık alım programına yeniden başlamasını beklediğini, bunun da tüm riskli varlıklarda getiri avının artmasına sebep olduğunu yorumladı.

Merkez bankalarının, 10 yıllık teşvik programının bitmesiyle birlikte yeni bir yön arayışına girdiklerini söyleyen Ermotti, Amerika, Avrupa ve Japonya bankalarının Eylül ayına kadar tahvil alımlarını, yeniden sıfır düzeyinin üzerine çıkaracaklarını sözlerine ekledi.

Piyasanın, FED’in toplantısından 10 baz puanlık faiz indirimini fiyatladığını söyledi.

FED Temmuz BeklentisiABD Başkanı Donald Trump’ın Ekonomi Danışmanı Judy Shelton, FED’den bu ay yapılacak toplantıda 50 baz puanlık faiz indirimi yapmasını bekliyor. Ekonomistlerin ve FED yetkililerinin tahmin oranları değişkenlik gösterse de faiz indirimi olacağı yönünde herkes hemfikir.

9 yılın en iyi ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan UBS CEO’su Sergio Ermotti de %40 olasılıkla 10 bp indirim yapılacağını öngörüyor. Merkez bankalarının güvercin tonlu açıklamalarının yoğun getiri açlığı yarattığını, bunun da tahvillerde sert yükselişe yol açtığını söyledi. Stoxx Europe 600 Endeksi’nin yılın ilk yarısında 1998 yılından bu yanaki en büyük altı aylık kazancını gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Eski FED başkanlarından Narayana Kocherlakota ise FED’in kırılgan bir hal alan ekonomiyi desteklemek için faizleri indireceğini söyledi.

Narayana KocherlakotaBunun geç kalınmış bir adım olduğunu ve FED’in artık dönüm noktasına girdiğini ifade eden Kocherlakota, yılda sekiz defa toplantı yapılmasına rağmen faizlerin çok az değiştirildiğini söyledi. FED’in yönünü gevşemeye çevirmesi halinde enflasyonun önümüzdeki birkaç yıl boyunca düşük olacağına dair güven vermiş olacağını dile getirdi. Gelecek hafta yapılacak toplantıda çeyrek puanlık bir indirim beklediğini, eğer bu gerçekleşirse aynı hamlenin Aralık toplantısında da yapılacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum