Yatırım yapmaya başla!

İsviçreli UBS, ECB için Eylül ve Aralık’ta İki Faiz İndirimi Tahmininde Bulundu

İsviçre merkezli banka UBS, Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) 2019 yıl sonuna kadar 10’ar baz puanlık faiz indirimi beklentisi içine girdi.
İsviçreli UBS, ECB için Eylül ve Aralık’ta İki Faiz İndirimi Tahmininde Bulundu

Geride bıraktığımız günlerde Alman devi Deutsche Bank, yeniden yapılanma planı ile gündeme oturmuştu. Bununla birlikte 18 bin çalışanına sağladığı istihdamı geri alacağını açıklayan bankaya yönelik ilk güncellemeyi yapan İsviçreli banka UBS olmuştu.

UBS analistlerince Alman bankasının hisse senetleri yükseltildi ve 1 yıllık fiyat hedefi olan 5,70 Euro’yu 6,60 Euro’ya taşımıştı. UBS, bu kararına gerekçe olarak Alman meslektaşının yeni stratejisini göstermişti. İsviçre’nin Zürih ve Basel kentlerinde merkezi bulunup dünyanın dev finansal şirketleri arasında yer alan UBS, bugün başka bir konuyla gündeme geldi.

UBS, Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) 2019 yılı sonuna kadar Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere 10’ar baz puanlık iki faiz indirimi beklediğini açıkladı.

UBS ECB'den Faiz İndirimi Beklediğini AçıkladıUBS analistleri, banka müşterilerine bir değerlendirme açıklaması yolladı. Burada yer alan bilgiler neticesinde, ECB’nin 25 Temmuz’da ileriye dönük tahminlerinde bir değişikliğe giderek Eylül ile Aralık aylarında 10’ar baz puanlık faiz indirimi beklentisinin söz konusu olduğu öğrenildi.

Açıklamada parasal genişlemede atılacak yeni adımlara engel oluşturan unsurların dört hafta öncesine kıyasla azaldığı belirtildi. Fakat buna rağmen parasal anlamda bir genişleme henüz söz konusu değil. ABD’de ise ekonomik genişlemenin sürdürülebilmesi için Trump faiz indiriminin yapılması gerektiğini savunuyor.

Euro Bölgesi’nde kötüleşen büyüme ve enflasyon görünümüne ek olarak ticaret politikaları ve jeopolitik belirsizlik nedeniyle para politikasında genişleme bekleniyor.

ECB gerçekleştirdiği son toplantıda, 2020 yılına kadar para politikasında herhangi bir değişiklik yapmayacağını duyurmuştu.

ECB Para Politikasında Değişiklik Yapmayacağını DuyurmuştuECB’nin bu açıklamasına rağmen, bankanın başkanı Mario Drahgi, Haziran ayında bir açıklama yapmış ve enflasyonun çok düşük seyretmesi durumunda bazı ayarlamalara gidilebileceğinin sinyalini vermişti.

Fed’in faiz indirimi konusu ise hala piyasaların en önemli odak noktalarından biri. Geçtiğimiz ay UBS, Fed’in faiz indirimi konusunda çarpıcı açıklamalar kaydetmişti. Bankanın faiz indirimine piyasaların inancı oldukça kuvvetliyken, UBS yakın zamanda bir faiz indirimi beklemediğini açıklamıştı. O dönemlerde UBS’nin, Goldman Sachs’ın görüşlerinden etkilenmiş olabileceği düşünülüyor.

Konuyla alakalı olarak UBS Küresel Yatırım Şefi, piyasanın 2020 yılına kadar 100 baz puanlık faiz indirimi beklentilerini oldukça abartılı bulduklarını açıklamıştı.

UBS Küresel YatırımŞefi Faiz İndirimini Abartılı BuluyorŞef, Fed’den bir faiz indirimi beklentisi içinde olmanın mantıklı bulmuyor. Bunun yanında işsizlik oranı ile yüksek tüketici güvenine de değindi. Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump, Fed’in faiz indirimi uygulaması gerektiğini uzun bir süredir savunuyordu. Ülkenin büyümesini teşvik amaçlı gerekli görülen indirim uygulaması farklı yorum ve tartışmaların fitilini ateşlemeye devam ediyor.

Bu noktada fikirleri büyük öneme sahip olan Powell ise gerekli durumda bu uygulamaya gidileceğini bildirip ardından Kongre konuşmasında Temmuz sonundaki toplantıya sinyal vermişti. Tüm bu tartışmaların son bulması için piyasalar, Temmuz sonunda Fed’den gelecek adımı bekliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum