Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UBS 9 Yılın En İyi 2. Çeyrek Sonuçlarını Bildirirken, Uyarılarda Bulundu

İsviçre merkezli UBS, 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin kazanç bildiriminde bulunurken, bazı uyarılar yaptı.
UBS 9 Yılın En İyi 2. Çeyrek Sonuçlarını Bildirirken, Uyarılarda Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından olan UBS, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 1,4 milyar dolar net kâr açıkladı. Bu rakam, 2018 yılının ikinci çeyreğinde elde edilen 1,29 milyar dolar (1,28 milyar İsviçre frangı) net kâr ile karşılaştırıldı.

İsviçreli borç veren, açıklanan çeyreklik kâr miktarının 2010 yılından bu yana görülen en yüksek ikinci çeyrek kârı olduğunu belirtti.

UBS 2010'dan Beri En İyi ÇeyrekUBS’de kâr artışı, hem yatırım bankası hem de varlık yönetimi bölümlerindeki düşüşlere rağmen gerçekleşti. Bankanın ikinci çeyrekteki faaliyet geliri, bir yıl önceki 7,6 milyar dolara karşılık 7,5 milyar dolar düzeyinde açıklandı. Maddi özkaynak kârlılığı ise bir yıl önceki yüzde 12 oranına kıyasla yüzde 11,9 düzeyinde gerçekleşti.

Bankanın çekirdek sermaye oranı (CET1), bir yıl önceki yüzde 13,4 oranına göre yüzde 13,3 düzeyinde açıklandı. Mart ayının ardından bir normalleşme gördüklerini belirten CEO Sergio Ermotti, “Önemli noktaların açıkça ortaya çıktığını söyleyebilirim; çeşitliliğin karşılığını yeniden aldık,” dedi.

UBS, küresel varlık yönetimi işinde ise bir önceki yıla göre düşüş kaydetti ve 886 milyon dolarlık faaliyet kârı bildirdi.

886 Milyon Dolar Faaliyet Karı2018 yılının ikinci çeyreğinde 1 milyar dolarlık faaliyet kârı açıklayan UBS, bu yıl aynı birimde bir düşüş yaşadı. Yatırım bankası bölümündeki kârlar da bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre düşüş kaydetti. 2018 yılının ikinci çeyreğinde 571 milyon dolarlık faaliyet kârı elde eden UBS, 2019’un ikinci çeyreğinde 440 milyon dolar elde etti.

Bu kapsamda Ermotti, ABD’deki faiz oranlarındaki U dönüşünün yarattığı baskıdan söz etti. Piyasa beklentileri, bu ayın sonunda Federal Rezerv tarafından yapılacak bir faiz indirimine işaret ediyor. Küresel ve bağımsız borç krizlerinden sonra merkez bankası, 2015 yılında normalleşme yoluna girmişti. Bununla birlikte son veriler, ABD ekonomik koşullarının daha kötü olduğunu gösteriyor. Avrupa’da da benzer bir durum yaşanıyor.

Avrupa Merkez Bankası, eğer gelen ekonomik veriler iyileşme göstermezse merkez bankasının daha fazla teşvik ilan etmeye hazır olacağını söylemişti.

ECB Faiz AçıklamasıErmotti, daha fazla gevşemenin ekonomiyi ilerletip ilerletmeyeceğinden emin olmadığını söyledi. “Negatif bölgeye daha derinden girmekten ya da niceliksel rahatlamayı kullanmak sorunlardan kurtulmanın yolu değil… Daha yapısal cevaplara ihtiyacımız var,” dedi. Ermotti, bankacılık sektöründe düşük oranlardan daha ciddi sorunlar olduğu konusunda da uyardı.

Sonuç olarak UBS, çeşitli merkez bankalarından gelen parasal uyarana dönüşüm, kârın devam edebileceğini belirtti. UBS, “Faiz oranlarındaki keskin bir düşüş ve beklenen faiz indirimleri geçen yıla kıyasla net faiz gelirini olumsuz yönde etkilemeye devam edecektir,” dedi.

Geçen çeyrekte UBS, gelirlerdeki düşüşü öngördükten sonra 2019 maliyetlerinden 300 milyon dolar daha düşürdüğünü açıklamıştı.

Maliyetler 300 Milyon Dolar AzaldıBugün ise Ermotti, “Yapısal ve taktiksel açıdan sürekli yollara bakıyoruz ve 300 milyon kişi oldukça tedbirliydi. Maliyet tabanımızı nasıl optimize edeceğimizi sürekli olarak düşünüyoruz ama aynı zamanda geleceğe yatırım yapıyoruz,” dedi.

UBS, çeşitlendirilmiş bir işletmenin, daha güçlü yatırımcı hissiyatının ve daha yüksek piyasa oynaklığının, para politikasındaki değişikliklerden etkilerin dengelenmesine yardımcı olacağını umuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu