Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kârında %137 Artış Bildiren UBS, Ekonomik İyileşme Endişelerinden Bahsetti

UBS 2020 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıklarken, ekonomik iyileşme sürecine dair endişelerini dile getirdi.
Kârında %137 Artış Bildiren UBS, Ekonomik İyileşme Endişelerinden Bahsetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük servet yöneticisi olan UBS, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 1,71 milyar dolarlık net gelir açıkladı. Bu oran, bir önceki yıla göre %137 artışa işaret etti. Banka yılın üçüncü çeyreğinde net gelirini %99 artırarak 2,1 milyar dolar elde etmişti.

Refinitiv’e göre analistler, üç aylık dönemde gelirin 967 milyon dolar olmasını bekliyordu. Bankanın servet ve varlık yönetimi bölümlerindeki çift haneli kâr artışının, üç aylık performansa katkıda bulunduğu açıklandı.

UBS, üçüncü çeyreğin sonunda 8,9 milyar dolar olan işletme gelirinin dördüncü çeyrekte 8,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.
UBS 4Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: UBS

Bir banka ödeme gücü ölçütü olan ortak sermaye katmanı 1 (CET 1) oranı üçüncü çeyrekte %13,5 iken, dördüncü çeyrekte %13,8 olarak açıklandı. Bir kârlılık ölçütü olan maddi öz sermaye getirisi, bir önceki çeyrekte %16,2 iken, dördüncü çeyrekte %12,9’a ulaştı.

UBS finansal raporunda hisse geri alımına başlayacağını da açıkladı. 4,5 milyar dolara (4 milyar İsviçre frangı) kadar hisse senedi satın almayı planladığı yeni bir üç yıllık program duyurdu. Bunun 1 milyar dolarının 2021’in ilk çeyreğinde satın alınacağını belirtti. Hisse geri alımları, firmalara hissedarlarına nakit iade etmeleri için bir yol sunar.

UBS, 1 Kasım’da yeni CEO olarak görevi devralan Ralph Hamers liderliğindeki ilk sonuçlarını açıkladı. CNBC’ye konuşan Hamers, varlık yöneticisinde 1 trilyon dolardan fazla ve 3 trilyon dolardan fazla yatırım yapılmış varlığa rekor bir rakamın altını da çizdi. Hamers, “Temelde bu size çok güçlü bir varlık yöneticisi olan UBS’nin başarısını gösteriyor ve piyasalar yeniden konumlandırılıyorsa yatırım bankacılığının gerçekten iyi olduğunu görüyorsunuz,” dedi.

Bankaların temettü ödemekten caydırıldığı bir zamanda UBS, 2020’de hisse başına 0,37 dolarlık bir temettü önereceğini de duyurdu.
UBS Hisseleri %2,06 Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

NYSE’de işlem gören UBS hisseleri, bugün açılış öncesi işlemlerde %2,06 oranında yükselişle 14,83 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dünkü işlemleri ise %2,35 düşüşle 14,53 dolardan tamamlamıştı. Hisselerin 5 günlük getirisi %3,97 oranında negatifken, yılbaşından bu yana %2,83 değer kazandı.

Ekonomik görünüm konusunda temkinli davranan Hamers, “Bir tarafta aşılama programları ile birlikte tünelin sonunda bir miktar ışık olduğu açıktır. Öte yandan ağır bir tecrit durumundayız, kesinlikle burada da Avrupa’da, bu nedenle ekonomi üzerindeki gerçek etkinin ne olduğunu ve ekonominin bu salgından nasıl kurtulacağını bilmiyorsunuz,” dedi.

Banka sonuç açıklamasında, “Bazı büyük ekonomilerdeki ekonomik ve politik durumlar ile jeopolitik gerilimler de dahil olmak üzere son gelişmeler, toparlanmanın şekli ve hızı ile ilgili soruları yeniden gündeme getirdi,” ifadelerine yer verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu