Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

3Ç20’de Net Karını %99 Artıran UBS 2,1 Milyar Dolar Elde Etti

Zürih merkezli yatırım bankası UBS, 2020’nin Eylül ile biten üçüncü çeyreğinde net karını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %100'e yakın artırdı.
3Ç20’de Net Karını %99 Artıran UBS 2,1 Milyar Dolar Elde Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsviçreli yatırım bankası UBS, 2020’nin üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. 2,1 milyar dolar ile analist beklentisinden daha fazla net kar sağlayan banka, son 10 yılın en başarılı üçüncü çeyreklik dönemini geride bıraktı.

Coronavirüs pandemisinin hız kazandığı ikinci çeyrekte bankanın karında %11 oranında düşüş olurken, meydana gelen toparlanma sayesinde son çeyrekte %99’luk artış gerçekleşti.

Refinitiv Eikon verileri söz konusu dönemde bankanın 1,5 milyar dolar net gelir açıklamasını bekliyordu.
UBS 3Ç20 Sonuçları
Kaynak: UBS

Net gelirinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %99’luk sıçrama olan Zürih merkezli bankanın, vergi öncesi dönem karı ise yıllık bazda %92 oranında artışla 2,6 milyar dolara yükseldi. Önceki çeyreğe kıyasla %268 artış olan vergi öncesi karda ticaret ve öz sermaye piyasasındaki çalışmalarda gerçekleşen artışın etkisi gözlendi.

30 Eylül ile biten çeyreklik dönemde faaliyet karı 7,08 milyar dolar piyasa beklentisini aşarak 8,9 milyar dolar oldu. Bankanın servet bölümü vergi öncesi karında %18’lik artış olurken, yatırım yapılan toplam varlıklar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,75 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu rakam tüm zamanların en yükseği olarak kayıtlara geçti.

Son on yılın en iyi üçüncü çeyrek karını elde eden UBS Group AG’nin borsada işlem gören hisseleri günü kazançla tamamladı.
UBS Group AG Hisse Performansı
Kaynak: Market Watch

Haftanın ilk işlem gününde Avrupa’da kaygı verici düzeyde artan korocavirüs vakalarına rağmen, ABD’de ek mali twşvik görüşmelerinde ilerleme olduğu iyimserliği piyasalara da yansıdı. ABD borsa endeksleri haftaya dalgalı başladı. Üçüncü çeyrek mali sonuçları açıklanan UBS hisseleri ise gün içinde 10,69 – 10,96 arasında hareket ettikten sonra 10,93 seviyesinden kapandı.

GCM Yatırım Banner

Banka hisse başına kazancı 0,365 dolar olarak açıkladı. Hissedarlarına fazla sermaye sunma taahhüdünü sürdürmeye devam ettiği, nakit temettülerin ve hisse geri alımları arasındaki dengenin ayarlanacağı söylendi.

Ortak öz sermaye getirisinde %21,9 oranında artış bildiren bankanın CET 1 sermaye oranı %13,1’den %13,9’a yükseldi. UBS CEO’su Sergio Ermotti, değişime adapte olarak sürekli hızlandıklarını, üçüncü çeyrek sonuçlarının ise stratejilerindeki farkı yansıttığını ifade etti.

Bankanın hisselerinin 2011 yılının Eylül ayından bu yana %10’luk artış sağladığını fakat jeopolitik gelişmeler ve negatif faizlerin etkisiyle yine de baskı altında olduğunu ekledi. Sene başından bu yana bakıldığında ise JP Morgan ve Credit Suisse gibi kurumların hisselerinden daha iyi performans sergilediğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.