Yatırım yapmaya başla!

UBS’nin 3Ç19 Kârı Yıllık Bazda Yüzde 16 Oranında Düştü

İsviçreli bankacılık devi UBS, üçüncü çeyrek kârında düşüş yaşarken, düşük faiz ve zorlu ortam koşullarına dikkat çekti.
UBS’nin 3Ç19 Kârı Yıllık Bazda Yüzde 16 Oranında Düştü

İsviçreli borç veren UBS’nin 2019 yılı üçüncü çeyrek kârı, yıllık bazda yüzde 16 oranında düştü ve yatırım bankacılığı kolu, zorlu ortam koşullarının ortasında yüzde 59’luk düşüş kaydetti.

Bankanın üçüncü çeyrek için hissedarlara atfedilen net kârı 1.049 milyar dolara ulaştı. Bu, 2018 yılının aynı çeyreğinde bildirilen 1,2 milyar dolarlık rakamın altında bulunuyor. UBS’nin faaliyet geliri, bir yıl önce 7,5 milyar dolar iken 7 milyar dolara geriledi.

Maddi özkaynak karlılığı ise geçen yılki yüzde 11,1 oranına göre yüzde 8,7 düzeyinde gerçekleşti. Çekirdek sermaye yeterlilik oranı ise geçen yılki yüzde 13,5 düzeyine kıyasla yüzde 13,1 olara açıklandı.

UBS ayrıca, 2019 yılının dördüncü çeyreğinde 100 milyar dolarlık yeniden yapılandırma harcaması almayı beklediğini de belirtti. UBS emsalleri gibi küçülmeye devam ederken, faiz oranlarının düşük ve olumsuz oranlarıyla karşı karşıya kalması nedeniyle yeniden yapılandırmanın yollarını aramaya başladı.

Bankanın Salı günü yaptığı açıklamada, “Düşük ve kalıcı negatif faiz oranları ve parasal gevşemenin beklentileri geçen yıla kıyasla net faiz gelirini olumsuz yönde etkileyecektir. Stratejimizi gerçekleştirirken, verimliliği yönetirken, büyüme için yatırımları dengeliyoruz,” ifadeleri kullanıldı.

Yükselen faiz oranları, bankalar için iyidir. Çünkü kârlı faiz oranıyla yatırımcılara para borç verebilmektedir. Düşük faiz oranları ise bankanın kar elde etme kabiliyetini kısıtlamakta ve bu şekilde marjlar üzerinde baskı yaratmaktadır.

UBS, Ağustos ayında negatif oranların maliyetini aşmak için 500.000 Euro’nun üzerindeki nakit tasarrufunda yüzde 0,6 ve 2 milyon İsviçre frangı üzerindeki tasarrufta yüzde 0,75 oranında bir ücret talep edileceğini açılmıştır.

Salı günü konuşan CEO Sergio Ermotti, “Tüm sektör negatif oranlarda aynı zorluklarla karşı karşıya, bu nedenle de ne yazık ki bu acının bir kısmını geçmek zorundayız. Bu yüzden negatif oranların tüm acısını gerçekten geçmiyoruz. Ancak bence bunu takip eden endüstrinin geri kalanını görmemiz kaçınılmaz,” ifadelerini kullandı.

Küresel Ekonomik ve Finansal Dalgalanmalar

Küresel Ekonomik ve Finansal DalgalanmalarUBS, yatırım bankacılığı ve küresel varlık yönetimi işinde büyük zorluklarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Borç verenin yatırım bankacılığı işi, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde vergi öncesi faaliyet kârı açısından yüzde 59’luk bir düşüş gördü ve bu rakam geçen yılın aynı çeyreğinde 505 milyon dolar iken bu çeyrekte 203 milyon dolara geriledi.

Yatırım bankacılığı, diğer şirketler, hükümetler ve diğer kuruluşlar için sermaye yaratılmasıyla ilgili özel bir bankacılık bölümüdür. Öte yandan bankanın küresel varlık yönetimi işi, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8 düşüş gösterdi.

Bankanın net faiz ve yinelenen ücret geliri ile olan mücadelelerine değinen Ermotti, borç verenin yüksek işlem hacimleriyle daha düşük oranları hafifletebildiğini ve bu dinamiğin korunmasını istediğini ifade etti.

Ermotti, “Yinelenen ücretlere baktığımda, elbette müşterilerimizin risk iştahının yinelenen ücretleri etkilediğini görebilirsiniz. Onları hala zorunlu alım satımlar olarak görüyoruz. Ancak daha düşük risk profiline sahip, bu nedenle daha düşük marjlara ve bu anlamda, üçüncü çeyrekte işlem hattının bir kısmını dengelemesi yararlı oldu,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum