Yatırım yapmaya başla!

UBS 2019’da Daha Düşük Küresel Ekonomik Büyüme Öngörüyor

UBS, küresel ekonomik büyümenin 2019’da yavaşlamasının beklendiğini belirterek dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
UBS 2019’da Daha Düşük Küresel Ekonomik Büyüme Öngörüyor

UBS, dünyadaki büyük ekonomiler daha sıkı para politikaları, daha zayıf gelir büyümeleri ve politik zorluklarla karşı karşıya kalırken küresel ekonomik büyümenin 20192da yavaşlamasının beklendiğini söyledi. 2018’de yüzde 3.8’lik bir büyüme gördükten sonra 2019’daki ekonomik büyümenin yüzde 3.6’ya düşmesini beklediğini belirtti.

UBS’li ekonomistler Çarşamba günü yayınlanan notlarında; “tahminimiz, ABD’nin büyümesinin azalan mali teşvik ve daha yüksek faiz oranlarıyla baskılanacağı yönündedir” ifadelerini kullandı. Bu arada Çin’in de ABD ithalat vergileri ve ekonomik dengelemenin ikiz baskılarıyla karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

Yatırım bankası ayrıca euro bölgesindeki güvenilir yerli talebin azalan ihracat büyümesini dengelemek için yeterli olmayacağını aktardı.

UBS Euro Bölgesindeki Güvenilir Yerli Talep Azalan İhracat Büyümesini Dengelemek için Yeterli Olmayacakİşin iyi yanı ise mevcut tüketim, yatırım ve istihdam artışı oranları göz önüne alındığında bir resesyonun muhtemel görünmemesi olarak dile getirildi. Bu noktada UBS analistleri; “bir gerilemenin tipik nedenlerinin 2019’da gerçekleşmeyeceğini düşünüyoruz” diyerek görüş bildirdi. “Büyük bir mali politika değişikliği veya emtia fiyat şoku öngörmüyoruz. Tüketici bilançoları sağlam durumda ve finansal krizden bu yana bankacılık sektörü kapitalizasyonundaki gelişmeler küresel bir kredi riskini azaltıyor.”

Ekonomik büyüme ve kazanç büyümesinin toplu şekilde azaldığını söyleyen ekonomistler bu yavaşlamanın her ülke, sektör ya da şirket tarafından aynı şekilde hissedilmeyeceğini öngördü.

Ekonomik Büyüme Kazanç Büyümesi Farklılık Gösterebilir

“Nüfus artışı, yaşlanma ve kentleşme gibi uzun devreli eğilimlere maruz kalan firmalarda sağlam bir büyüme bekliyoruz, bu arada bazı varlıklar daha zorlu bir zemin üzerinde etkili olmaya başladı bile” ifadeleriyle dikkat çeken UBS, dünyanın en büyük ekonomilerinin karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan birinin 2008 mali krizinden sonraki 10 yıl boyunca devam eden teşvikin ardından gelen sıkı para politikası dönemi olduğunu söyledi.

Sonuçta, ABD, İngiltere, Japonya ve diğer ülkelerdeki merkez bankaları ekonomideki harcamaları artırmak amacıyla parasal genişleme programları sunmuştu.

Merkez Bankaları Parasal Genişleme ModelleriAncak araçlar küresel finansal sistemlerde istikrarın yeniden tesis edilmesinde yararlı olsalar da merkez bankaları söz konusu politikaları normalleştirmeye istekli görünüyor. Örneğin ABD parasal genişleme programını durdurdu ve 2018’de faiz oranlarını 4 kez artırdı.

Avrupa Merkez Bankası da Aralık ayında parasal genişleme modelinin yıl sonunda sona ereceğini ve aylık 15 milyar euroluk tahvil alımlarının biteceğini açıkladı. Devam eden Brexit belirsizliği arasında İngiltere Merkez Bankası ise faiz oranlarını bir miktar yükseltse de kendi parasal genişleme politikasının ne zaman biteceğini henüz duyurmadı.

UBS burada, önümüzdeki yıl içinde küresel mali krizden bu yana bir ilkin yaşanacağını çünkü merkez bankalarının yıl sonunda yıl başındakinden daha küçük bilançolara sahip olacağını belirtti. FED Aralık ayında gösterge faiz oranının yüzde 2.25’ten yüzde 2.5 seviyesine yükseltmişti. Fakat UBS FED’in 2019 sonuna kadar oranları yüzde 3.5 seviyesine çıkarmasını beklediğini bildirdi. Çünkü düşük ve düşen işsizlik oranları yüksek enflasyon riskini artırıyordu ki bu da daha hızlı artışlara yol açabilirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum