Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uber Artık Rakiplerinden Azınlık Hissesi Satın Almayacak!

Uber’in artık yurt dışındaki faaliyetlerini devretmeyeceğini açıklaması, şirketin uluslararası alandaki çekilme devrinin sona eriyor olmasına yoruldu. İşte ayrıntılar;
Uber Artık Rakiplerinden Azınlık Hissesi Satın Almayacak!
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yılların en popüler ve en tartışmalı girişimlerinden biri olan Uber, artık Grab benzeri anlaşmalar yapmayacağını duyurdu. Bu da geçtiğimiz haftalarda Güneydoğu Asya pazarındaki operasyonlarını Grab’e devreden Uber’in, uluslararası alandaki geri adım atma devrinin sona erdiği şeklide yorumlandı.

Diğer taraftan bu haber, araç paylaşım şirketinin CEO’su söz konusu anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamaları da yeniden gündeme getirdi. Çünkü Khosrowshahi; anlaşmanın Uber’in faaliyet gösterdiği çekirdek pazarlara odaklanmasını sağlayacağını ve pay edinemediği pazarlardaki özsermaye hisselerini artıracağını dile getirmişti.

İlaveten şirketin pek çok cephede birçok dişli rakiple mücadele ettiğini belirterek, birleşmenin Uber’in yararına olacağını belirtmişti.

 Uber COO’su Barney Harford'un Açıklamaları Ancak Uber COO’su Barney Harford’un yaptığı açıklama, Dara Khosrowshahi’nin düşünceleriyle açıkça çelişti. Çünkü Harford; Uber’in artık dünya çapındaki rakip şirketlerden azınlık hisseleri satın almayacağını açıkladı. Bu da Uber’in ABD dışındaki pazarlardan geri çekilmesinin sona erdiği yönünde yorumlandı.

Azınlık hisseleri satın almakla alakalarının kalmadığını belirten COO, potansiyel ortaklıklarla ilgili konuşmalara dahil olmayacaklarının altını çizdi.

Uber Potansiyel Ortaklıklarla İlgilenmeyecekVe konuşmasına: “bugün içinde kaldığımız pazarlar bizim için temel pazarlar, buralardaki yatırımlarımızı ikiye katlıyoruz ve kendimizi söz konusu pazarlara adadık” sözleriyle devam etti. Şirketin Uber’in başlıca rakiplerinden Careem’le herhangi bir ortaklık yapıp yapamayacağı konusuna da değinen Harford; bunun pek mümkün olmadığını dile getirdi.

Ve durumu; 13 ülkede ve 90’ın üzerinde şehirde hizmet veren Careem ile Singapurlu Grab’in birbirinden çok farklı olduğunu söyleyerek açıkladı.

Uber ile Careem Arasında Potansiyel Bir Birleşme OlmayacakGüneydoğu Asya pazarındaki Grab ile Orta Doğu’daki Careem’le ilişkilerinin birbirine benzemediğini belirten COO, Orta Doğu’da ve Kuzey Afrika’da Güneydoğu Asya’dakinin aksine güçlü bir konuma sahip olduklarını vurguladı.

Kısacası; şirket COO’sunun bütün bu konuşmaları Uber’in uluslararası alandaki geri adım atma politikasından vazgeçeceğini gösterdi.

Yeri gelmişken; Uber’in kullanıcıları sevindiren yeni güncellemesinden de bahsedelim. Buna göre; Uber sürücülerinin müşterilerin adres bilgilerine ulaşmasının önüne geçileceği söylenmiş, şirketin bu konu üzerinde titizlikle çalıştığı açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu