Yatırım yapmaya başla!

Uber’in Sürücüsüz Araç Kazası Hakkında Yapay Zeka Şirketi Cortica Raporunu Sundu!

Uber otonom aracı hafta başında bisikletli bir kişinin ölümüne sebeb olmuştu. Konu üzerine bazı bağımsız şirketler rapor ve görüşlerini sundu!
Uber’in Sürücüsüz Araç Kazası Hakkında Yapay Zeka Şirketi Cortica Raporunu Sundu!

Geçtiğimiz günlerde Uber’in sürücüsüz Volvo XC90‘ı bir insana çarparak ölümüne sebeb olmuştu. Haliyle daha çok yeni olan sistemin sürekli gerçek testleri yapılıyordu. Talihsiz kaza sonrasında Uber, kendi kendine sürüş yapan araçlarını yollardan çekme kararı almıştı. Bu haber üzerine Toyota’dan da bir karar geldi ve Japon firma da otonom araç testlerini iptal ettiğini bildirildi. Şimdi ise herkes bu kazanın neden olduğunu araştırmakla meşgul.

Araç kamerasından alınan bir görüntü internet üzerinden paylaşılmıştı ve analistler şu anda bunun üzerine yorumlarını aktarıyorlar. Videoda, karanlık bir havada bisiklet sürücüsünün karşıdan karşıya geçerken Uber aracının nasıl çarptığı net şekilde gözüküyor. Uber Volvo’nun anlık hızı ise 60 km/h dir.

Çarpma anını buradan izleyebilirsiniz.

Uber aracı tam otonom sürüş eşliğinde gidiyordu. Operatör Rafaela Vasquez‘de her hangi bir aksi durumda müdahale için araç içerisinde bulunuyor. Daha doğrusu yasa öyle emrediyor. İlk söylenen; kamera, sensör ve lidar sensöre sahip olmasına rağmen otonom araç neden durmadı! Ve aracın yaklaşık olarak cisim algılamasını metrelerce önceden tespit edebileceği söylendi.

Poliste bu konu hakkında geniş çaplı soruşturma başlatmış. Uber’in savunmasında ise otonom araçların test süreçleriyle daha da gelişeceğine, olağan dışı durumlarda daha hızlı tepkiler verileceği ve anlık karmaşık durumların daha seri halde algılanması için sistemi inceleyecekleri söylendi.

Özel yapay zeka teknoloji şirketi Cortica‘nın da durum gözlemlemesi aynı.

Şirket, Uber otonom aracının bisiklet sürücüsüne çarpmadan saniyeler önce bunu tespit edebileceğini söyledi. Ancak videoda yapılan analizlere göre araç, bisiklet sürücüsü algılamasını 0.9 saniye önce olduğu raporlandı. Yani neredeyse çarpma anında görebilmiş.

İkinci bir emre kadar da Tempe, Phoenix, Pittsburgh, San Francisco ve Toronto da otonom sürüş testleri yasaklandı. Çağımız araçlarında bulunan en gelişmiş yapa zekanın testler sırasında mutlaka hata yapılacağı biliniyordu. Şirketler de ölümle sonuçlanan kazaların üzücü olduğunu söylese de sistem yanlışlarının da bu şekilde geliştirilebileceğini savunuyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum