Yatırım yapmaya başla!

Uber’e Müşteri Verilerini Korumaması Yüzünden İki Ülkeden Ağır Bir Ceza Geldi!

Uber'e, 2016 yılında kişi verilerini ihlal etmekten açılan davaların İngiltere ve Hollanda'daki kararı açıklandı!
Uber’e Müşteri Verilerini Korumaması Yüzünden  İki Ülkeden Ağır Bir Ceza Geldi!

Uber’in 2016 yılında müşteri verilerini ihlal etmesi neticesinde sağlam cezalarla karşı karşıya kalacağı konuşuluyordu. Milyonlarca müşterinin özel bilgileri bir anda farklı kişilerce çalınmıştı. Amerika’nın da suçlamalarda bulunduğu konu için Uber 158 milyon dolarla bunu çözme yoluna gitmişti.

Kesilen yeni ceza İngiltere ve Hollanda’dan geldi. Hatadan dolayı taksi ve otonom hizmet şirketine toplamda 1.2 milyon dolar para cezası verildi.

İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), 2016 yılında gerçekleşen kişisel veri hırsızlığının ceza miktarını belirlemiş.

ICO, “Müşterinin kişisel bilgilerini siber saldırı sırasında korumaya çalışmaması nedeniyle, yolcu paylaşım şirketine karşı 385.000 £ (491,284 $) para cezası verildi.” dedi.

Hollanda Veri Koruma Kurumu; Aynı olay için 600.000 € (679,257 $) cezaya Uber’e ceza kesti. Geçtiğimiz ay elektrikli otomobillere teşvik adına İngilizlere 260 milyon yatırım yapacağını duyuran Uber, bu ülkede 2.7 milyon kişinin bilgilerine erişmeye izin vermişti.

Hollanda’da bu rakam 174.000 kişi. Bilgisayar korsanları tarafından yapılan bilgi ele geçirmesini Uber, tam 1 yıl saklamış.

Anlattıklarımız Hollanda ve İngiltere’yi ilgilendiriyordu.

Olaya geniş çaplı baktığımızda ise Uber dünya çapında 57 milyon kullanıcı ve şoförden bilgi çalındığını itiraf etti. Hatta şirket, verileri silmek ve ihlali gizlemek için hackerlara 100.000 dolar ödeme yaptığı ortaya çıkmıştı.

ICO Direktörler Direktörü Steve Eckersley, “Bu, Uber’in parçası üzerinde sadece ciddi bir veri güvenliği hatası değildi. Fakat kişisel bilgileri çalınan müşteriler ve sürücüler için durum tamamen göz ardı edildi. O sırada, ihlalden etkilenen herkesi bilgilendirmek ya da yardım ve destek sunmak için hiçbir adım atılmadı. Bu onları savunmasız bıraktı.” dedi.

Uber, Veri Koruma Yasasını çok ağır şekilde ihlal etmiş.

İngiltere ICO, siber saldırıların 1998 tarihli Veri Koruma Yasası’nı “ağır ihlal” olarak nitelendirdi. CNBC haberine göre kesilen cezalar daha ilk adım. Bundan sonrada Uber’e yönelik daha ağır cezaların olabileceği ima edildi.

Hollanda ve İngiltere’nin uyguladığı 1.2 milyon dolarlık ceza ABD’de ödenen 158 milyon dolar karşısında küçük dursa da daha hangi davaların bu süreçte açılacağı henüz belli değil. Detaylar için bizi takip edin…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum