Yatırım yapmaya başla!

Tarihin En Kötü Halka Arzlarından Birine İmza Atan Uber, Hayal Kırıklığı Yarattı

Uber, Cuma günü New York Borsası’nda halka arz edildi. Ancak ilk işlem gününde yüzde 7’nin üzerinde düşüş gösterdi.
Tarihin En Kötü Halka Arzlarından Birine İmza Atan Uber, Hayal Kırıklığı Yarattı

Yılın en çok beklenen halk arzlarından biri olan Uber IPO’su, dün New York Borsası’nda gerçekleştirildi. Perşembe gecesi halka açılışını hisse başına 45 dolardan fiyatlandıran firma dün 42 dolarlık fiyattan açılış yaptı.

69.7 milyar dolarlık piyasa değeri ve hisse başına 42 doların aşağısında fiyattan kapanış yapan Uber’in halka açılışının zorlu bir zamana gelmesine de ayrıca dikkat çekildi. Çünkü Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi, Cuma günü Trump’ın Twitter’dan Çin’le yapılan görüşmelerde aceleye gerek olmadığını söylemesinin ardından 300 puandan fazla düşmüştü.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Çin ticaret müzakerelerinin yapıcı olduğunu açıklamasının ardından ise öğleden sonra toparlamıştı.

Uber Halka Açıldı, Hisseler İlk Gününde Yüzde 7’nin Üzerinde DüştüUber CFO’su Nelson Chai de hisseler işlem görmeye başladıktan sonra verdiği demeçte; “zor bir gündü” yorumunda bulundu. Yöneticilerin, mevcut koşullar nedeniyle halka arz işlemini ertelemeyi
düşünüp düşünmediği yönündeki soruya ise; “Piyasayı yargılamaya çalışmak için yeterince akıllı olduğumuzu sanmıyorum. En iyi açılış fiyatına ya da açılış gününe sahip olmak için optimizasyon yapmıyorduk. Hisselerin zaman içinde nasıl işlem yapacağını bekliyoruz” ifadeleriyle yanıt verdi.

Diğer taraftan beklentinin altında gerçekleştirilen açılış, Uber’in de Lyft gibi sorunlar yaşayabileceğine dair endişeleri yeniden gün yüzüne çıkardı.

Uber Halka AçıldıÇünkü Uber, Mart’ta halka arz edilen Lyft’in ardından açılış yapan ikinci araç paylaşım şirketiydi ve analistler iki firmaya da şüpheyle yaklaşıyorlardı. Ayriyeten Lyft’in düşük performansı Uber’in halka arzı ile ilgili beklentilerini bir miktar azaltmıştı ki Lyft hisseleri halka arzından bu yana yüzde 20’den fazla düşmüştü.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi de verdiği bir demeçte Lyft’in performansının onları biraz daha muhafazakar olmaya yönlendirdiğini söylemişti. Nihayetinde kaynaklarda Uber’in söylendiği gibi halka arzıyla tarihe geçtiği ama bunu yüksek değeriyle değil yüzde 7’nin üzerindeki düşüşüyle yaptığı yazıldı. DealLogic’e göre de Uber IPO’su, hisse fiyatlarındaki düşüş açısından tüm zamanların dokuzuncu en kötü ilk gün oyuncusu olarak belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum