Yatırım yapmaya başla!

Uber Güneydoğu Asya Pazarında “Havlu Atarak” Operasyonlarını Grab’e Devretti!

Uber, Güneydoğu Asya’daki operasyonunu Singapurlu Grab’e satacağını duyurdu. İşte popüler araç paylaşım şirketinin kararı ve detaylar;
Uber Güneydoğu Asya Pazarında “Havlu Atarak” Operasyonlarını Grab’e Devretti!

Son dönemlerde farklı gelişmelerle manşetleri süsleyen Uber, Güneydoğu Asya’daki operasyonunu Grab’e devrettiğini duyurdu. Doğal olarak; Uber’in dünya çapındaki rakipleri arasında ilk sıralarda yer alan Grab, bu gelişmeyle rakipler listesinden çıktı.

Zira 2012’de yalnızca 10 çalışanla kurulan ve şu an 3000’in üzerinde çalışanı olan Singapur merkezli Grab, Uber’in Güneydoğu Asya pazarındaki en sıkı rakibiydi. Ve yapılan anlaşma gösteriyor ki her iki taraf da bu işten kazançlı çıkacak.

Anlaşmaya göre; Uber Güneydoğu Asya faaliyetlerini Grab’e devrederken, rakibi Grab’den de % 27.5’lik hisse alacak.

Uber Güneydoğu Asya faaliyetlerini Grab’e Devrettiİlaveten; Uber’in İran asıllı CEO’su Dara Khosrowshahi, Grab’in yönetim kuruluna dahil edilecek. Khosrowshahi’nin Uber çalışanlarına gönderdiği mailde; şirketin bir konsolidasyon yolunda olmadığı ve Güneydoğu Asya’daki yaklaşık 500 çalışanın Grab’e geçeceği açıklandı. Ayrıca Dara Khosrowshahi, herhangi bir işten çıkarılma yapılmayacağı bilgisine de yer verdi.

Grab ise satın aldığı araç paylaşımı uygulaması ve yemek teslimatı servisi UberEats ile GrabFood’u büyüteceğini belirtti.

Uber Bunun Kraşılığında Grab'den % 27.5'lik Hisse AldıDaha açık söylemek gerekirse; bu satın alım halihazırda Tayland ve Endonezya’da uygulamada olan Singapur merkezli şirketin yemek teslimatı servisi GrabFood’un büyümesi için kullanılacak. Nitekim GrabFood, artık Singapur ve Malezya’da da kullanılabilir olacak. Öte yandan; var olan sürücülerin Grab platformuna taşınabilmesi için Uber uygulaması iki hafta daha kullanılacak. UberEats uygulamasının taşınma süreci ise Mayıs sonunda tamamlanacak.

Sonuçta; satın almanın n ilgi çekici tarafı CEO’nun çalışanlara bunun bir konsolidasyon stratejisi olmadığını söylemesiydi diyebiliriz.

Uber Grab Satışı ile İlgili Konuşan CEO Açıklamaları Çünkü Khosrowshahi açıklamasında “küresel stratejimizin en büyük potansiyel tehlikelerinden bir tanesi, birden çok cephede birden çok rakiple karşı karşıya gelmemiz” sözlerini kullandı. Ve satışın, Uber’in faaliyet gösterdiği çekirdek pazarlara odaklanmasını sağlarken, pay edinemediği pazarlardaki özsermaye hisselerini de artıracağını dile getirdi.

Neticede; Uber pek çok dişli rakiple karşılaştığı küresel pazarda akıllıca bir yol izliyor gibi görünüyor ki bu birleşme, şirketin ilk benzer birleşmesi de değil.

Uber Rakipleriyle Mücadele Edebilmek için Birleşme Yoluna GidiyorKeza şirket 2016’da Çin’deki operasyonlarını Didi Chuxing’e satarak, bunun karşılığında Didi’den % 18 civarında hisse almıştı.

Ayrıca geçtiğimiz yıl da tıpkı Asya’da olduğu gibi zorluklarla karşılaştığı Rusya’da da Yandex ile birleşme kararı almış, kurulacak yeni şirketin % 36’lık hissesini elinde bulunduracağını açıklamıştı. Kısacası; Uber ilerlemekte zorlandığı pazarlarda operasyonlarını devretmeye devam ediyor diyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum