Yatırım yapmaya başla!

Büyümek İsteyen Uber Hem Yasalara Hem de Rakiplerine Takılıyor!

Uber’in büyümek için verdiği tüm çabalar, dünya çapındaki rakipleri tarafından sekteye uğratılıyor. İşte tüm girişimlerine rağmen zarar açıklayan şirketteki son durum;
Büyümek İsteyen Uber Hem Yasalara Hem de Rakiplerine Takılıyor!

Tartışmalı teknoloji şirketi, yeni girişimleriyle olduğu kadar yarattığı münakaşalar ve karşısına çıkan rakiplerle birlikte gündeme gelmeye devam ediyor. Şu ara ülkemizde de büyün yankı uyandıran ünlü araç paylaşım uygulaması, taksiciler tarafından protesto ediliyor.

Hatta geçtiğimiz günlerde gelen yeni düzenlemelerle Uber’in trafikten men edileceği söylenmiş, sonrasında Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’den gelen açıklamayla tarafların masaya oturtulacağı açıklanmıştı.

Ancak Uber, yalnızca düzenleyici kurumlar ya da hükümetler tarafından değil aynı zamanda rakipleri tarafından da giderek köşeye sıkıştırılıyor.

Hatta değil rakipleri kendi yatırımcıları bile Uber’e karşı hamle yapmaktan çekinmiyor.

Öyle ki Softbank ile Didi bir araya gelerek Japonya’da modern bir taksi şirketi kuracaklarını açıklamış, bu haber Uber’in Asya pazarından silinebileceği yönünde öngörülerle yorumlanmıştı. Bu noktada; girişim yatırımları analitik platformu CB Insights’ın verilerine değinebiliriz.

Nitekim CB Insights’a göre halihazırda 68 milyar dolar değerinde olan Uber’in dünya çapında birçok önemli rakibi bulunuyor.

Uber Rakiplerinden GrabBunlardan bir tanesi 2012’de kurulan ve genel merkezi Pekin olan ünlü ulaşım ağı Didi Chuxing! Didi 2016 yılında Uber’in Çin operasyonlarını satın almış, Uber de Didi’den % 18 civarında hisse edinmişti.

Öte yandan; Uber, Hindistan pazarında da Ola ile yarışıyor. Ulusal pazarın yarısına hakim olan Ola, Uber’in en büyük ortağı konumundaki Softbank’ın da yatırım yaptığı (Ekim’de 7 milyar dolarlık yatırım yaptı) şirketler arasında yer alıyor.

2017 yılını başarıyla kapatan Lyft de Uber’in sıkı rakipleri arasında bulunuyor, zaten şirket CEO’su da Lyft yüzünden kazançlı bir yıl geçiremediklerini açıklamıştı.

Uber Rakibi Lyft İlaveten, Uber Lyft karşısında 2017’deki #deleteuber kampanyası nedeniyle büyük oranda kan kaybetmişti.

Popüler uygulamanın bir diğer rakibi ise 2012’de yalnızca 10 çalışanla Malezya’da kurulan Grab! Genel merkezi Singapur’da bulunan Grab şu anda 3000’ün üzerimde çalışanla sürekli büyüyor.

Netice olarak Uber’in adı diğerlerine kıyasla çok daha az duyulmasına rağmen araç paylaşım ağına benzer pek çok rakip firma bulunuyor ve şirketin geleceği konusunda birbirinin zıttı yönde yorumlar yapılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum