Paylaşım
in G+

Uber Gıda Dağıtım Şirketi Deliveroo’yu Satın Almak için Görüşme Yapıyor!


 

Uber’in gıda dağıtım şirketi Deliveroo’yu satın almak için harekete geçtiği bildirildi. Detaylar haberimizde;

Yolculuk paylaşım uygulaması olmaktan çıkıp dev bir platform haline gelen Uber, şimdi de Deliveroo’yu satın alacağı yönündeki haberlerle gündeme geldi. Bloomberg’in yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre Uber, Londra merkezli gıda dağıtım hizmeti Deliveroo’yu satın almak için görüşmelere başladı.

Buna göre anlaşmanın değerinin bilinmediği fakat teklifin Deliveroo’nun son değerinin üzerinde olması gerektiği iddia edildi ki girişimin geçen yıl aldığı 98 milyon dolarlık yatırımın ardından 2 milyar dolar değerlemeye ulaştığı biliniyordu. Ne var ki müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali yüksekti çünkü Deliveroo ve yatırımcıları bağımsız bir şirket olma niteliklerini kaybetmek istemiyorlardı.

Just Eat gibi şirketlerle rekabet eden Deliveroo, Temmuz ayındaki açıklamasında borsaya açılmayı düşündüklerini fakat bunun için erken olduğunu söylemişti.

Uber Gıda Dağıtım Şirketi Deliveroo’yu Satın Alacak SöylentileriAyrıca 2013 yılında Londra’da hizmete başlamasından bu yana Deliveroo’nun 11 ülkede hizmet vermeye başladığı ve çok yakında yeni pazarlara açılacağı bilgileri verildi. Söz konusu iddialar gündemde büyük yer edinirken, Just Eat’in hisse fiyatı Uber’in yemek teslimat girişimi Deliveroo’yu alacağı söylentilerinin ardından son bir yılın en düşük seviyesine ulaştı.

% 5.5 seviyesinde düşen Just Eat hisseleri, Uber’in Deliveroo’yu satın alarak yemek teslimat alanında da tedirginliğe yol açacağını gösterdi.

Uber Gıda Dağıtım Şirketi Deliveroo’yu Satın Alacak Söylentileri Just Eat'in Hisseleri Düşürdü Ancak Uber’in Deliveroo’yu almak istemesinin ardında da bu neden vardı. Çünkü Uber Eats; Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, Polonya ve Belçika’da bulunsa da Deliveroo’nun Almanya, İrlanda, İtalya ve İspanya’da da faaliyetleri vardı. Yani Uber’in gıda dağıtım işinin genişlemesine yardım edecekti.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi’nin geçtiğimiz aylarda verdiği bir demeçte; şirketin yemek teslimat işinin Çin dışındaki en büyük gıda dağıtım işi olma yolunda ilerlediğini söylemesi de Uber’in niyetini belli etmişti.

Kaliforniya’da düzenlenen bir konferansta konuşan Khosrowshahi, Uber Eats’in küresel ölçekte 2250 şehirde kullanıldığını ve bu sayıyı 350’ye çıkartacaklarını söylemişti. Kısacası, Uber’in yemek teslimatı girişimi Deliveroo’yu satın alması gayet olası görünüyor.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı