Yatırım yapmaya başla!

Uber CEO’suna Göre “Otonom Araç” Teknolojisi Hangi Seviyede?

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, otonom sürüş ve şirketin geleceğe dair planlarıyla ilgili açıklamalarıyla dikkat çekti. İşte haberin detayları;
Uber CEO’suna Göre “Otonom Araç” Teknolojisi Hangi Seviyede?

18 Mart’ta yaşanan ve dünya çapında yankı uyandıran kaza sonrasında ortaya çıkan otonom sürüşün ne kadar güvenilir olduğu konusunda tartışmalar devam ederken, Uber CEO’sundan gelen açıklamalar şaşırttı.

Zira 49 yaşındaki Elaine Herzberg’in Arizona’da yaşanan kaza sonrasında hayatını kaybettiği olayda, Uber sistemlerinin güvenilirliğine soru işaretleriyle yaklaşılmaya başlanmıştı. Ardından Uber, sürücüsüz araç testlerini durdurduğunu açıklamış, Toyota da Uber gibi otonom sürüşe ara verdiğini duyurmuştu.

Kazanın yarattığı tartışmalar hızla büyürken, otonom araçların en büyük destekçilerinden Arizona’nın bile fikrini değiştirmiş, eyaletten Uber’e yasak gelmişti.

Uber Kazası Yankıları Devam Ediyor Tam da bu noktada; Dara Khosrowshahi’nin Perşembe günü Today‘e yaptığı açıklamalarından bahsedebiliriz. Çünkü Khosrowshahi, “çok önemli bir teknoloji olan otonom sürüşe sıkı sıkıya bağlıyız” diyerek, sürücüsüz araçlar hakkında dikkat çekici şeyler söyledi.

Düşüncesini “Nihayetinde otonom araçlar insanlara göre çok daha güvenilir olacak fakat şu anda otonom araçlar öğrenme aşamasındalar” sözleriyle dile getiren CEO, teknolojinin geliştirilmeye devam ettiğini vurguladı.

Otonom araçların hala birer sürücü adayı olduğunu ve bu nedenle güvenilir bir sürücüye ihtiyaç duyduklarını belirten CEO, bu durumun ileride değişeceğini vurguladı.

Dara Khosrowshahi'ye Göre Otonom Araçlar Hala Birer Sürücü AdayıÖyle ki Khosrowshahi’ye göre öğrenci sürücü niteliğinde olan otonom araçlar, mezun olma aşamasına geldiklerinde insanlardan çok daha güvenilir olacaklar. Bu arada Khosrowshahi, Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu ve Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi ile birlikte çalıştıklarını, Elaine Herzberg’in yaşadıklarının korkunç bir trajedi olduğunu söyledi.

Kurumların görevlerini yerine getirmeleri için şirketin gereken desteği verdiğini belirten CEO, kendisinin otonom araç test programının güvenlik süreçlerini gözden geçirdiğini sözlerine ekledi.

Dara Khosrowshahi'ye Otonom Sürüş İnsanlardan Daha Güvenli Uber kullanıcıların data güvenliği ile ilgili olarak da konuşan Khosrowshahi; “elimizden gelenin en iyisini yaptığımızdan eminim” sözleriyle yorum yaptı.

Verileri kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullandıklarını ve verileri satmadıklarını belirten Khosrowshahi, “veri kullanımımız yalnızca kullanıcının iyiliği için, çünkü evinizin ya da işinizi nerede olduğunu bilmemiz, size en iyi hizmeti sunmamızı sağlayacaktır” dedi.

Tüm bunlara ek olarak Uber CEO’su, adlıkları yeni güvenlik önlemlerinden de bahsederek uygulamada; yolcular ve sürücülerin güvenliğine dair bilgilerin bulunduğu güvenlik merkezi isimli bir kısım bulunacak.

Uber'de Yeni Güvenlik Önlemleri AlındıBurada kullanıcılar bilgilere şeffaf olarak ulaşacak, ayrıca seçilen 5 kişi Uber tarafından “güvenilir kişi” olarak kaydedilecek.

İstendiği takdirde bu kişiler kullanıcının yolculuğundan haberdar edilecek ve olası bir tehlike durumunda kullanıcının ve aracın nerede olduğu güvenilir kişilere bildirilecek. İlaveten; Uber’in getirdiği yeni güvenlik önlemleri arasında kullanıcının tek tuş ile 911’e erişim sağlayabilmesi ve konumunu yetkili kişilere ulaştırabilecek olması da var.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum