Yatırım yapmaya başla!

Japonya Taksi Pazarına Odaklanan Uber CEO’su Başbakan Şinzo Abe ile Görüştü!

Paylaşılamayan Japon taksi pazarında rekabet giderek kızışıyor. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi de attığı son tweetle rakiplerine adete “biz de buradayız” diyor. İşte ayrıntılar;
Japonya Taksi Pazarına Odaklanan Uber CEO’su Başbakan Şinzo Abe ile Görüştü!

Travis Kalanick’in olaylı bir şekilde Uber’deki görevini bırakmasının ardından şirketin başına geçen Uber CEO’su, açıklamalarıyla gündem yaratmaya devam ediyor.

Uber’den daha önce yöneticilik yaptığı şirketlerde de büyük başarılar yakalayan İran göçmeni Khosrowshahi, Uber’i rakiplerinin önüne geçirme konusunda epey kararlı olmalı. Zira yaptığı açıklamalar ve izlediği stratejiler açıkça bunu gösteriyor.

Uber CEO’su olarak ilk kez Asya’da bulunan Dara Khosrowshahi, katıldığı bir konferansta şirketin gelecek planları hakkında konuştu.

Dara Khosrowshahi İlk Kez Asya Gezisine ÇıktıFakat ünlü CEO’nun en çok dikkat çeken açıklaması, şirketin uçan taksi hizmetine 5 – 10 yıl içinde başlayabileceği yönündeki sözleriydi. Tokyo’da yatırımcılarla bir araya gelen Khosrowshahi, bu sözleriyle şirketin modern ulaşımda ne kadar iddialı olduğu konusunda fikir verdi.

Öte yandan; geçtiğimiz aylarda Uber’in Volvo’ya otonom sürüş için verdiği dev sipariş de şirketin gelecek planları hakkındaki önemli bilgiler arasındaydı.

Uber 5 - 10 Yıl İçinde Otonom Araçlara Geçmeyi PlanlıyorYani Uber; yatırımcıları Didi ile Softbank’ın kendisine karşı yaptığı hamleye ciddi anlamda yanıt veriyor gibi görünüyor. Ayrıca Sony’nin dün yaptığı yapay zeka teknoloji temelli taksi hizmeti duyurusuna da cevap veriyor.

Gerçi firmaların gözünü diktiği Japonya taksi pazarında Uber’in ilerleyebilmesi için büyük ortaklar bulması gerektiği de açık bir gerçek.

Uber'in Japonya Taksi Pazarında İlerleyebilmesi Çok zorÇünkü ülkedeki yasal düzenlemeler, taksi şirketlerine sıkıntı yaratabiliyor. Asya pazarında etkili olmak isteyen ve bunu taksilerin değil de bireysel araçların yerini alarak yapmayı amaçlayan Uber’in, işte bu anlamda işi epey zor. Nitekim taksiciler halihazırda Uber’e karşı dururken, şirketin otonom araçlarla taksici kavramını tamamen ortadan kaldıracak olması büyük tepkilere yol açacaktır.

Fakat Uber’in otonom araçların bireysel araçlardan daha ucuz olacağının sözünü vermesi, insanların şirketten yana tavır almasını sağlayabilir.

Uber Otonom Araçlar Ucuz OlacakGelecekte ne olacak bilinmez ancak Uber şu an 16 milyar dolar değerinde olan Japon taksi pazarını hedef almış durumda. Ve Dara Khosrowshahi Uber’in Japonya’daki payının çok küçük olmasının nedenini geçmişteki başarısız stratejilere bağlıyor. Buna ek olarak; CEO yaptığı açıklamada Japonya’da taksi kullanımının % 30, Uber kullanımının ise % 50’den daha fazla olduğunu belirtmişti.

Bu noktada Khosrowshahi, Uber’in ismi ile teknolojisini, turistlerden gelecek talep ve taksi sektöründeki ortaklıklarla birleştirmenin tam bir kazan – kazan ilişkisi olacağını düşünüyor.

Uber Ceo'su Şirket ile Taksi Sektöründeki Ortaklığın Kazan Kazan İlişkisi Olacağına İnandırıyorÖte yandan; Travis Kalanick’in hisselerini satın alarak en büyük ortak haline gelen Softbank’ın Didi ile anlaşmasını da gayet normal karşılıyor. Neticede; Uber CEO’su 2018 yılında odak noktasına Japonya’yı aldı ve bu yönde ilerlemeye devam ediyor.

Yani dünyanın en büyük taksi pazarında aylık yalnızca % 1’lik paya sahip olan Uber, bu oranı büyütmek konusunda ısrarcı. Hala Asya’da olan Khosrowshahi, bugünkü Twitter paylaşımlarında da çalışmalarına devam ettiğini gösterdi.

Bugün Uber’in Japonya takımı ile bir araya gelip fotoğraf çektiren Khosrowshahi, bundan mutluluk duyduğunu belirtti.

İlaveten, şirket CEO’su Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile de görüştü. Şinzo Abe’ye insanların Uber uygulamasını nerelerde kullandığını gösteren bir Japonya haritasını sunan CEO, bundan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bakalım Uber; Sony, Toyota, Nihon Kotsu, Didi Chuxing gibi pek çok rakibin bulunduğu Japonya taksi pazarı için daha ne gibi hamleler yapacak?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum